Sigorta

Zorunlu Trafik Sigortası (Nedir? Yapılmalı mı?)

Zorunlu Trafik Sigortası Nedir? Zorunlu Trafik Sigortası Yapılmazsa Ne Olur? Bu konu hakkında merak eden vatandaşlarımıza bu yazımızda bilgiler vereceğiz. Trafik sigortası ülkemizde trafiğe çıkan tüm motorlu taşıtlar için zorunlu bir poliçedir. Zorunlu trafik sigortası yaptırmayan araçlar trafiğe çıkamazlar. Eğer sigortasız trafiğe çıkarsanız araçlarınız trafikten men edilir ve ceza yersiniz. Bu yapacağınız trafik sigortası sadece Türkiye sınırları içinde geçerli olacaktır. Yurtdışında yolculuk yapacaksanız bu sigorta işlem görmemektedir. Şimdi sizlere bu sigorta hakkında bilmek istediklerinizi aktaralım.

Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?

Bu sigorta ülkemiz sınırları içinde trafiğe çıkan tüm araçları kapsamaktadır. Bu sigortayı yaptırmak mecburidir. Bu sigortanın amacı sigorta yapan araca değil, kaza yaptığınız karşı aracın maddi ve bedeni zararlarını karşılamak için yapılmaktadır. Bu sigorta ile kaza yaptığınız zaman o an meydana gelen zararlarınızı karşılayamazsınız. Bunun için arabanıza KASKO yaptırmanız gerekmektedir. Kasko’nun zorunluluğu yoktur.

Trafik sigortası yıllık olarak yaptırılmaktadır. Eğer sigorta gününüz dolduysa ve yenileme yapmadıysanız her hangi bir durumda tespit edildiğiniz zaman aracınız trafikten men edilecektir. Eğer bir trafik denetlemesine girerseniz aracınız bağlanacak ve sigorta yapılasıya kadar trafikte kalacaktır. Bu yüzden bu sıkıntıları yaşamamak için araç sigortanızı yaptırmanız gerekmektedir. Her araca ayrı sigorta yapılmaktadır. Eğer birden fazla aracınız var ise hepsine ayrı sigorta yaptırılması gerekir. Bu sigortanın ücreti aracın yaşı, markası ve sizin daha önceki trafik geçmişinize göre değerlendirilmektedir. Sigorta işlemi araç ruhsat sahibine yapılmaktadır.

Eğer aracınızı bağlatırsanız hem ceza yiyeceksiniz, hem de sigorta yapılasıya kadar aracınıza otopark ve gecikme zammı borcu ödeyeceksiniz. Bu durumu araç sahibi takip etmeli ve eğer böyle bir durumla karşılaşılırsa en uygun sigorta yapan yerlerden kolayca araç sigortasını yaptırabilirsiniz.

Zorunlu Trafik Sigortası Neleri Karşılar?

Trafik sigortası kaza yaptığınız zaman meydana gelen maddi hasarları, ölümlü kazaları, meydana gelen yaralanmaları karşılamaktadır. Bu sigortanın karşılayacağı oranlar şirketlere göre değişiklik gösterir. Sizde eğer trafik sigortası yaptıracaksanız bu sigortaların hakkında önceden detaylı bir şekilde bilgi almanız gerekmektedir.

Kazalarda bir can kaybı yaşandıysa ölen kişinin yakınlarına belli bir miktar tazminat ödenmektedir. Zorunlu trafik sigortası bu parayı öder.  Bu ödemelerde hastanede yaralı yatan kişilere de farklı oranlarda ödeme yapılmaktadır. Bunun için her poliçenin ve size verilen haklarını iyi araştırmanızı öneririz. Bazı şirketler tam destek olurken, bazı şirketler sadece %50 hasar kaybına destek olmaktadır.

Zorunlu trafik sigortası hakkında bilgiler bu şekildedir. Sormak istediğiniz soruları aşağıdaki yorumlar kısmına yazabilirsiniz. Trafik sigortasına gerek yok demeyin. Bu sigorta zorunlu bir sigortadır. Bu yüzden eğer trafikte aracınızın çekilmesini istemiyorsanız sigortayı yaptırmalısınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu