Çiftçi KredileriDevlet DestekliHayvancılık KredisiHibe Destekli KredilerTarım Kredisi

Ziraat Bankası Faizsiz Yem Kredisi 2019 (Devlet Destekli)

Ziraat Bankası Faizsiz Yem Kredisi almak istiyorsanız 2019 yılında da verildiğini söylemek isteriz. Çiftçilere her yıl olduğu gibi yem kredisi yine faizsiz olarak verilecektir. Tarım ve Orman Bakanlığının açıklamasından sonra Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığı ile başvuru yapan tüm çiftçilere Ziraat Bankası faizsiz yem kredisi verecektir. Ziraat Bankası tarafından verilen yem kredisi ilk 2 yıl geri ödemesiz toplam 180 ay vadeli olmaktadır. Bu yazımızda sizlere ziraat bankası faizsiz yem kredisi hakkında detaylı bilgileri, başvuru aşamalarını ve hesaplamalarını vereceğiz.

Ziraat Bankası Yem Kredisi 2019

Ülkemizde kamu bankası olarak yer alan ve çiftçilere özel kampanyalar yapan Ziraat Bankası 2019 yılında da yem kredisi vermektedir. Resmi gazetede yer alan bu kredi haberinde çiftçiler mazot, gübre, tohum ve ürün girdileri için destek kredileri alabilecekler. Geçtiğimiz yıllarda topyekûn mücadele programı dahilinde fiyatlarda belirli oranda indirimler olmuştu. Üretim maliyeti ve satış fiyatları sürekli artan bu ürünler için bu tarz bir program yapılmıştı. Bu durumda çiftçilerin yüzünü güldürmüştü. Devlet destekli olarak verilen yem kredisi haricinde devlet tarafından ayrıca belirli tutarlar da desteklerde verilmektedir. Ziraat Bankası Genç Çiftçi Kredisi sayfamıza giderek bu bankanın verdiği kredileri öğrenebilirsiniz.

Ziraat Bankası tarafından verilen krediler devlet yardımı ile desteklenmektedir. Hayvansal ve bitkisel üretim faaliyetleri ile bu krediler verilmektedir. Geçtiğimiz yıl resmî gazetede yayınlanan tebliğ için tıklayınız. Bu tebliğ namede tarımsal işletmelere düşük faizle kredi verileceği yazmaktadır. Bu uygulama 2019 yılında devam edecek ve hatta 2020 yılı aralık ayına kadar sürecektir.

Ziraat Bankası yem alımı için krediyi gerçek veya tüzel kişilere vermektedir. Ziraat Bankası üzerinden aldığınız tarımsal krediler 7 yıl vadeli yıllık %6 faiz oranı ile veriliyor. Aylık olarak %0.5 faiz oranına denk gelmektedir. 2019 yılında verilen yem kredisi ise faizsiz olacaktır. Bu kredi başvurusu için en yakın Ziraat Bankası şubesine giderek başvurunuzu yapabilirsiniz.

Ziraat Bankası Yem Kredisi Başvuru Sorgulama

Ziraat Bankası ile birlikte Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından verilen faizsiz yem kredisi başvurusu yaptığınızda bazı yöntemlerle başvuru sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Başvuruları banka şubelerine direk yapmanız gerekiyor. Bu krediden yararlanmak istiyorsanız Tarım Kredi Kooperatif üyesi olmanız ve aktif olmanız gerekmektedir. Evraklar ile birlikte başvurunuzu yaptıktan sonra banka tarafından krediniz değerlendirilecek ve inceleme sonucunda sizlere olumlu/olumsuz yanıt verilecektir. Gerekli şartlara uygun bir müşteri iseniz krediniz onaylanacaktır.

Ziraat Bankası yem kredisi başvurusu yapan çiftçilerin kredi sürece en fazla 7 iş günü içinde sonuçlanacaktır. Eğer bu süre içinde her hangi bir yanıt almadıysanız banka şubesine giderek veya çağrı merkezi numarası olan 444 00 00 arayarak başvuru sorgulama işlemi yapabilirsiniz.

Ziraat Bankası Yem Kredisi Özellikleri

Her kredide olduğu gibi bu kredinin de kendi kampanyasına göre özellikleri vardır. Ziraat Bankası yem kredisi özellikleri şu şekildedir.

 • Yem Kredisi tüm çiftçilere %0 faiz ile verilir.
 • Kredi 180 gün yani 6 Ay Vadeli olarak verilecektir.
 • Kredi Başvuruları Banka Şubelerine Yapılmaktadır.
 • Kredi Başvuruları Tarım Kredi Kooperatiflerine yapılmaktadır.
 • ÇKS Belgesi olması zorunludur.
 • Tarım Kredi Kooperatif üyeleri bu kredilerden alabilir.

Yem Kredisi Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Ziraat Bankasına giderken aşağıdaki evrakları muhakkak yanınızda bulundurunuz. Banka sizin kredi sicilinizi düşük görürse kefil veya teminat isteyebilir. Ana evraklar aşağıdaki gibidir.

 • Kimlik
 • ÇKS Kayıt Belgesi
 • Vergi Levhası
 • Teşvik Edici Belgeler
 • Hayvanların Küpe Numaraları
 • Son 3 yıllık gelir tablosu ve bilanço

Eğer yem kredisi almak istiyorsanız ve kredinizin onaylanmasını istiyorsanız ipotek vererek hızlı onay alabilirsiniz. Sahip olduğunuz hayvanları ipotek gösterebilirsiniz. Ayrıca taşınmaz mallarınızı da ipotek ederek kredinizi kuvvetlendirebilirsiniz.

Yukarıda sizlere Yem kredisi başvurusu nasıl yapılır ve başvuru şartları hakkında bilgiler verdik. Daha fazla devlet destekli kredi hakkında bilgi almak istiyorsanız Devletin Verdiği Hibe Krediler adlı sayfamıza gidebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu