Ana SayfaSon Dakika

Tapu Harcından Dolayı Fazla Vergi Ödemek [Neden?]

Tapu Harcından Dolayı Fazla Vergi Ödenmesi durumunda ne yapılabilir? Bu vergiyi ödemek zorunlu mudur? Bu yazımızda sizlere bu konu hakkında bilgiler vereceğiz. Bir ev alıp veya sattığınız zaman bazı yanlışlardan dolayı fazla vergiler ödenmektedir. Eğer al sat işi yapıyorsanız ve sattığınız gayrimenkullerde bir kazanç sağlıyorsanız vergi ödemeniz gerekebilir. Eğer sahip olduğunuz gayrimenkulü 5 yıl içinde satarsanız gayrimenkul değer artış kazancı vergisi ödemek zorundasınızdır. Genel olarak da tapu harcını az ödemek için konutun değerlerini normalinden düşük gösterip fazla vergi ödenmemesine neden olunmaktadır. Bu yazımızda sizlere tapu harcından dolayı fazla vergi ödenmesi hakkında bilgiler vereceğiz.

Gayrimenkul Değer Artış Kazanç Vergisi

Belki daha önce duymadığını bu vergiyi aldığınız evi 5 yıl içinde satarsanız ödemek durumunda kalacaksınız. Eğer bir eviniz var ve uzun yıllar sonra satmak isterseniz satış zamanında bu vergi size gösterilmez. Sadece 5 yıl içinde satış yapan ve bu işten para kazanan kişiler için alınan bir vergidir. Tapu harcından dolayı fazla vergi ödenmesi durumunda burada bizim önümüze gelecektir. Gayrimenkul alırken tapu harcının gereğinden az ödenmesi satarken de gerçek değeri ile gösterilmesi sonucu çıkan bir vergidir. Eğer satış yapılırken değeri düşük gösterilmezse yüksek miktarda tapu harcı ödeyebilirsiniz.

Ev Alırken veya Satarken Fazla Vergi Oluşumu

Bir ev satın aldığınız zaman tapuya başvuruda bulunduğunuzda düşük bir harç bedeli bildiriyorsunuz. Bu evin değeri 2-3 yıl sonra artacaktır. Tapuya bildirdiğiniz bu rakamlar üzerinden hesaplar yapılır. Verdiğiniz rakamlar doğrultusunda kar oranları belirlenmektedir. Bu durumda da verdiğiniz rakam üzerinden bir vergi ödemek durumunda kalacaksınız. Bu durumda bir bildirim yaptınız ve evi satmak istediğiniz zamanda gerçek değerleri ile işlem yapılırsa yüksek miktarlarda vergi ödeme durumunda kalacaksınız. Konut aldığınız zaman düşük tapu bedeli göstermek daha sonra size fazla vergi ödemenize yol açacaktır. Kar yapmak isteyenler bu durumda zarara uğrayabilirler.

Tapu Harcını Düşük Gösterenler Ne Yapmalı?

Ev aldığınız zaman tapu değerlerini düşük gösterdiyseniz satış yapacağınız zaman yüksek vergiler ödeyebilirsiniz. Konutu satarken eğer böyle vergiler ödemek istemiyorsanız pişmanlık dilekçesi verebilirsiniz. Bu dilekçe ile tapu değeriniz artacaktır. Pişmanlık dilekçesiniz evinizin bağlı olduğu vergi dairesi müdürlüğüne başvuru yaparak verebilirsiniz. Bu şekilde fazla vergi ödemekten kurtulursunuz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu