Sigorta

2019 SGK Rapor Parası Sorgulama

SGK rapor sorgulama işlemi için e- devlet ve ilgili telefon numaraları kullanılabilmektedir. Bu kapsamda 4A ve 4B iş göremezlik raporlarının alınması, paranın takibi gibi işlemler, e- devlet üzerinden yapılabilmektedir. E- devlet sistemine giriş yapıldığında sayfanın yönlendirdiği Türkiye.gov.tr adresinden de SGK rapor sorgulaması yapılabilmektedir.

E- Devlet Sistemi Üzerinden SGK Rapor Parası Sorgulama

E- devlet SGK sorgulama işlemleri yapabilmeniz için öncelikle bir e-devlet şifresine sahip olmanız gerekmektedir. E- devlet şifresi ve T.C. kimlik numarası ile giriş yaptıktan sonra yapmanız gerekenler adım adım  şu şekildedir:

 • Sisteme girdikten sonra en alt kısımdaki bakanlık ve menü sıralamalarının içinden SGK işlemleri kısmına tıklayarak ya da arama kısmına SGK rapor ödemeleri yazarak aratın.
 • Karşınıza çıkan seçenekler arasından 4A- 4B rapor ödemeleri menüsüne girin.
 • 4AB iş göremezlik ödemesi görme kısmına tıklayın.
 • Burada karşınıza hiçbir soru sorulmadan SGK rapor ödemelerinizin sonucu ve miktarı çıkacaktır.

Bu adımları takip ederek SGK rapor sorgunuzu tamamlayabilirsiniz.

Telefon Yoluyla SGK Rapor Ödemesi Sorgulama

Telefonla arayarak rapor ödemesi sorgusu yapmak ALO 170 hattı ile mümkündür. Bu numarayı aradığınızda SGK iş göremezlik raporu parası sorgulamak istediğinizi söylemeniz gerekmektedir. Sizinle görüşme yapan görevli tarafından, sizden T.C. kimlik numaranız istenir. Sistem tarafından doğrulama yapılabilmesi ve güvenlik amacıyla anne kızlık soyadı gibi güvenlik amaçlı sorular da yöneltilecektir. Tüm sorulara yanıt verdikten sonra raporunuzun durumu ve para sorgunuzun sonucu size bildirilir. Bunun yanında bu numaradan SGK ile ilgili tüm sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

SGK Rapor Parası Hesaplama

SGK raporu ile alınacak parayı hesaplamak için çalışanın rapor tarihinden önceki 3 ayda aldığı brüt ücret bilinmelidir. Kişinin özellikle son ayki brüt ücreti günlük olarak hesaplandıktan sonra ayakta tedavilerde 1/3’ü , yatarak tedavilerde ½’si olacak şekilde bir hesaplama yapılır. 2019 yılı için belirlenen rapor ücreti, günlük en fazla 554 TL’ye tekabül eder. En az günlük rapor parası ise 42.63 TL’dir. Rapor parasına dair günler hesaplanırken, rapor gün sayısı her zaman 2 gün eksik hesaplanmaktadır. Örneğin kişinin 10 günlük raporu varsa 8 günlük rapor parası alabilmektedir.

SGK Rapor Parası Hesaplama Örneği

Alınacak rapor parasının hesaplanmasının bir örneği şu şekilde yapılabilir: Kişinin 3.000 TL brüt maaş aldığını düşünelim. 3 aylık toplam maaşı 9.000 TL olacaktır. 9.000 /90 üzerinden günlük hesaplanması gereken ücret 100 TL olarak belirlenir. Kişinin raporunun ayakta tedavi şeklinde, 10 günlük verildiğini düşünelim. Bu durumda SGK raporu 8 güne göre hesaplanacaktır. Ayakta tedavi için alınacak rapor parası 66.66 TL olarak hesaplanır. Günlük olarak hesaplanacak bu tutar sonucunda yapılan son hesaplamaya göre Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenecek toplam ücret 533.33 TL olarak hesaplanır. Aynı kişinin yatarak tedavi olduğu düşünüldüğünde ise alınacak rapor parası günlük 50 TL olur. Dolayısıyla 10 gün için alacağı tutar 400 TL olarak belirlenir.

SGK Rapor Parası Nereden Alınır?

SGK rapor parası alınacak kurumlar anlaşmalı bankalardır. Anlaşmalı bankalar içerisinde hesabınızın bulunduğu banka varsa, sistem rapor paranızı otomatik olarak oraya yatırır. Eğer anlaşmalı bankalar arasında sizin hesabınızın bulunduğu bir banka yoksa, paranız PTT aracılığıyla size gönderilir.Anlaşmalı bankaların listesi şu şekildedir:

 • Akbank
 • Garanti Bankası
 • Fortis Bank
 • ING Bank
 • TEB Bankası
 • HSBC Bankası
 • Albaraka Türk Bankası
 • Kuveyt Türk Bankası

Bu bankaları kullanarak SGK rapor paranızı alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu