Son Dakika

SGK Kredi Kartıyla Borç Ödemesi Nasıl Yapılır?

Kredi kartıyla SGK prim ödemesi yapmak için bankaların online hizmetleri ve e-devlet sistemi kullanılmaktadır. SGK’ya ait olan 4A, 4B, 4C ve EK–5 emeklilik modellerinin prim borçlarının ödemeleri yapılırken, bu ödemelerin düzenli şekilde yapılması için otomatik ödeme talimatı da verilebilir. Kredi kartıyla SGK prim ödemesi yapmak için, kredi kartının müşteri hizmetleri üzerinden internet ödemesi özelliğinin aktif hale getirilmesi gerekmektedir.

Kredi Kartıyla SGK E-Devlet Prim Ödemesi Detayları

E-devlet sistemi üzerinden kredi kartıyla SGK primlerinin ödenmesi için; www.turkiye.gov.tr adresi ya da “E-Devlet Kapısı” mobil uygulaması kullanılmalıdır. e-devlet şifresi ya da mobil imza kullanarak sisteme giriş yapıldıktan sonra, ana sayfada bulunan hizmetler kısmından “Sosyal Güvenlik Kurumu” bölümü tercih edilmelidir. SGK başlığına gidildikten sonra, “kredi kartıyla prim ödeme” seçeneğine tıklanmalıdır. Kredi kartının 16 haneli numarası, isim, soy isim ve kart güvenlik numarası girilerek SGK prim borcu ödenebilir.

İnternet Bankacılığı SGK Prim Ödemesi Detayları

Online SGK prim ödemesi yaparken, kredi kartının ait olduğu bankaların online hizmetleri kullanılabilir. Masaüstü cihazlar üzerinden işlem yapmak için internet bankacılığı hizmetleri kullanılırken, cep telefonu ve tabletlerin kullanımıyla işlem yapmak için mobil uygulamalar indirilmelidir. Online bankacılık şifresi ve TC kimlik numarası kullanılarak, internet bankacılığı ve mobil bankacılık hizmetlerinin her ikisine de giriş yapılabilir. Online bankacılık üzerinden SGK prim ödemesi yapmak için ihtiyaç duyulan tek bilgi sigorta sicil numarasıdır. Bu kodu kullanarak, sayfada yer alan “Ödemeler” bölümü üzerinden işlem gerçekleştirilmelidir.

Bankaların Kredi Kartıyla SGK Prim Ödemesi Detayları

Kredi kartlarıyla SGK ödeme detayları aşağıda bankalar halinde belirtilmiştir:

  • Halkbank Paraf Kart: SGK prim ödemeleri 3 takside bölünebilir. Prim ödemeleri için otomatik ödeme talimatı verilemez. Yapılan prim ödemesi limitinin %0,95’i oranında işlem ücreti tahsil edilmektedir.
  • Vakıfbank World Kart: SGK prim ödemeleri için 2 taksit yapılmaktadır. Kredi kartı üzerinden otomatik ödeme talimatı verilemez. Ödeme için yapılan taksitlendirmelerde fazladan ücret talep edilmez. Prim ödemelerinde ise net bir ücret belirtilmemiştir.
  • Akbank Axess: Prim ödemeleri için taksit yapılmaz. Düzenli şekilde prim ödemesi yapmak isteyen kişiler, Axess kart üzerinden otomatik ödeme talimatı oluşturabilirler. 500 TL altındaki prim ödemelerinden alınan işlem ücreti %1,5 oranında, 500 TL üzerindeki prim ödemeleri için %2 oranında işlem ücreti tahsil edilmektedir. Otomatik ödeme talimatı oluşturulduğu zaman; 500 TL altındaki ödemelerde %1,3 ve 500 TL üzerindeki primler için %1,6 oranında kesinti yapılmaktadır.
  • Garanti BBVA Bonus Card: SGK prim ödemelerinde taksitlendirmek ya da otomatik ödeme talimatı oluşturmak gibi bir seçenek bulunmamaktadır. Bonus Card ile prim ödemesi yapıldığı zaman, ödenen tutarın %1,75’i oranında hizmet ücreti kesintisi yapılmaktadır.
  • Qnb Finansbank Cardfinans: Prim borcu ödemelerinde taksit yapılmamaktadır. SGK primlerinin düzenli şekilde ödenmesini isteyen kişiler, kart üzerinden otomatik ödeme talimatı oluşturabilir. Ancak otomatik ödeme talimatının işlem ücretleri hakkında net bilgi verilememektedir. Yapılan ödemeye göre, işlem kesintisinin limiti belirlenecektir.

2019 Yılı SGK Prim Ödeme Asgari Miktarı Ne Kadar?

SGK prim ödeme alt limitleri aşağıda sıralanmıştır:

  • İsteğe bağlı sigortalarda ev hanımlarının ödeyeceği aylık taksitlerin asgari miktarı 541,20 TL olarak belirlenmiştir.
  • İsteğe bağlı tarım sigortasına sahip olan kişilerin ödemek zorunda olduğu aylık taksitlerin asgari limiti 583,48 TL olarak belirlenmiştir.
  • İsteğe bağlı BAĞ-KUR sigortasının aylık prim ödemeleri için belirlenen asgari limiti 649,44 TL’dir.

Belirtilen limitlerin altında sigorta prim ödemesi yapılamamaktadır. İsteyen kişiler; 3 aylık ya da 6 aylık modeller halinde SGK prim ödemelerini gerçekleştirebilirler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu