Sigorta

SGK Hizmet Birleştirme

SGK hizmet birleştirme olayı Bağ-Kur, SSK ve Emekli Sandığı SGK kurumu 3 tane sosyal güvenlik kurumunun bir araya gelip yenilikler yapması sonucunda oluşturulmaktadır. SGK hizmet birleştirme işlemi ilk olarak sigortalı olan kişiler için uygulanmaktadır.

SGK Hizmeti Birleştirme İçin Gereken Şartlar

SGK hizmet birleştirme işleminden yararlanmak için vatandaşların SGK hizmet birleştirme işleminin yapıldığı kurumlarda daha önceden çalışmış olmaları gerektiği şartı aranmaktadır. Aşağıda verilen kurumlarda çalışmış olan vatandaşlar SGK hizmet birleştirme işleminden yararlanabilmek için başvuruda bulunabilme imkânına sahip olmaktadır:

 • Sosyal Sigortalar Kurumu,
 • Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı,
 • Sosyal Sigortalar Kanunu 506 sayılı geçici 20. maddesine göre kurulmuş olan emekli sandıkları ,
 • Sanatkârlar, esnaflar ve diğer bağımsız çalışanlar Sosyal Sigorta Kurumu.

Yukarıda belirtilen kurumlarda çalışmamış olan vatandaşların emeklilerine son 1 yıl veya 6 ay kala SGK hizmet birleştirme işlemlerini yapmaları gerekmektedir. Eğer belirtilen süre zarfına kadar vatandaşlar SGK hizmet birleştirme işlemlerini yapmadıkları takdirde emeklilik için yapılması gereken işlemler gittikçe uzamaktadır.

SGK Hizmet Birleştirme Nasıl Yapılır?

Vatandaşların emekli olma zamanları geldiklerinde SGK hizmet birleştirme işleminden yararlanabilmeleri için istenilen evrakları temin edip içinde yer aldıkları kuruma ileterek SGK hizmet birleştirme işleminden yararlanmak için başvuruda bulunabilmektedir. SGK hizmet birleştirme işleminden yararlanmak için öncelikle vatandaşlar hizmet birleştirme dilekçesini eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmalıdır. Vatandaşlar hizmet numarası bulunan dilekçeyi doldurduktan sonra en son çalıştıkları kuruma vermeleri gerekmektedir. Vatandaşlar çalıştıkları kuruma doldurdukları hizmet birleştirme dilekçesini verdikten sonra vatandaşların başvuru onay işlemi yapılmaktadır. SGK kurumu tarafından vatandaşların dilekçeleri incelenerek belli yazışmaların sonucunda hizmetler birleştirilmektedir.

SGK Hizmet Birleştirme Hangi Durumlarda Yapılır?

SGK hizmet birleştirme işlemi vatandaşların emekli olmalarına az bir süre kala yapılmaktadır. Vatandaşların SGK hizmet birleştirme işlemi yapılırken diğer sigorta hizmetlerinden elde ettikleri prim gün sayısı şu an çalıştıkları yerdeki primlerine eklenerek emekli olabilmeleri için prim gün sayıları belirlenmektedir. Prim gün sayısının belirlenmesi SGK hizmet birleştirme işleminde emekli olacak vatandaşların emekli maaşlarında artış göstermesine yardımcı olabilmektedir.

SGK Hizmet Birleştirme Hesaplaması

Vatandaşların SGK hizmet birleştirme hesaplanması belli hususlar göz önüne alınarak yapılmaktadır. Aşağıda vatandaşların SGK hizmet birleştirme hesaplanmasının nasıl yapıldığı açıklanmaktadır:

 • 10.2008 tarihinden önce sigortalı olan kişilerin hizmet birleştirme hesaplaması, son 7 yıldaki sigorta primleri göz önünde bulundurularak yapılmaktadır.
 • 10.2008 tarihinden sonra sigortalı olan kişilerin hizmet birleştirme hesaplaması yapılırken, vatandaşların hangi sigorta koluna daha fazla ödeme yaptıkları göz nünde bulundurulmaktadır.
 • 10.2008 tarihinden önce sigortalı olan kişilerin son 7 yıldaki diğer sigorta kollarında prim günleri eşit ise son çalıştıkları sosyal güvenlik kurumu üzerinden hizmet birleştirme hesaplaması yapılmaktadır.

SGK Hizmet Birleşmesinde Önemli Noktalar

Aşağıda vatandaşların SGK hizmet birleşmesi işleminde dikkat etmeleri gereken noktalar yer almaktadır:

 • Öncelikle SGK hizmet birleştirme işlemi zorunlu değildir. Vatandaşların istekleri doğrultusunda işlemler gerçekleştirilmektedir.
 • Hizmet birleştirme hesaplaması yapılırken 1 ay 30 gün ve 1 sene 360 gün olarak ele alınmalıdır.
 • Hizmet birleştirme hesaplamasında prim gün sayıları belirlenirken bu sayılara askerlik borçlanmaları da ilave edilmelidir.
 • Hizmet birleştirme işlemi emekli olacak vatandaşların emekli maaşlarında artış göstermesine yardımcı olmaktadır.
 • Kamu sektöründe çalışan vatandaşlar içinde bulundukları kurumlara başvuruda bulunurken SGK il müdürlüğüne hizmet birleştirme dilekçesi ile beraber giderek SGK hizmet birleştirme başvurusunda bulunabilmektedir.
 • SGK’ya yapılan SGK hizmet birleştirme başvurularında vatandaşların dilekçe ve kimlik belgeleri ile gitmeleri gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu