Hibe Destekli Krediler

Sera Kurmak Amacı İle Devlet Destekli Kredi Veya Hibe Kredi Nasıl Alınır?

Sera işleri ile uğraşmak isteyenlere ya da vatandaşların sahip oldukları seralarını geliştirmeleri için devlet fırsatlar sunmaya devam etmektedir. Bu yüzden devlet Türkiye’de tarım sektörünü geliştirmek ve ekonominin kalkınması için hibe veya devlet destekli kredi imkânını sunmaktadır.

Sera Kredisi İçin Başvuru Şartları

Sera kredisine başvurmak için belirli koşulların yerine getirilmesi gerekilmektedir. Seracılık yapmak için alınacak kredinin miktarı kredi desteği veren bankaların veya kuruluşların belirlediği miktara göre ya da yapılan işin değerine göre farklılık göstermektedir. Bankaların ve devletin sağladığı desteklerden yararlanmak için öncelikle Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıt olunması gerekmektedir. Bununla birlikte Çiftçi Kayıt Sistemi belgesini temin etmek gerekmektedir.

Sera Kredisi Başvurusu İçin İstenen Belgeler

Sera kredisi başvurusu için talep edilen belgeler aşağıda sırasıyla maddeler halinde verilmektedir:

  • Çiftçi Kayıt Sistemi belgesi
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi,
  • İkametgâh ve tapu kayıtları,
  • Seracılık faaliyetinin gösterildiği araziye ait tapu ya da kira kontratı,
  • Kontrollü örtü altı üretim yapıldığını gösteren belge
  • Sera satın alma durumunda ise seranın bilirkişi tutanağı alınması gerekmektedir.

Sera Kredisi İçin KOSGEB Desteği

KOSGEB sera kurmak isteyenlere 100 bin TL devlet destekli faizsiz hibe kredi ve 50 bin TL değerinde kredi verebilmektedir. KOSGEB’in bu sera kredisi imkânlarından yararlanmak için 32 saat süren girişimcilik kurslarına gidilip, başarılı olmak gerekmektedir.  Bu başarının sonucunda KOSGEB sertifikasına sahip olunup sera ile ilgili yapmak istenilen proje oluşturularak KOSGEB’e getirilmelidir. Bütün bu işlemlerin sonucunda sera kredisini elde etmek mümkün hale gelmektedir.

Sera Kredisi Veren Bankalar

Birçok bankanın sera kurmak isteyenlere 60 ile 120 ay vadeyle farklı faiz oranları ile kredi verebilme imkanına sahiptir. Aşağıda sera kredisi veren bankalar listelemektedir:

  • Ziraat Bankası
  • QNB Finansbank
  • Türkiye Ekonomi Bankası

Ziraat Bankası Sera Kredisi Alma

Ziraat Bankası’ndan sera kredisi almak mümkündür. Ziraat Bankası’nın yüksek kredi, düşük faiz oranları ve uzun vade imkânı ile seracılık sektöründe çalışmak isteyenlerin tercih listelerinin başında yerine almaktadır. Üstelik Ziraat Bankası vatandaşlara yalnızca seracılık kredisi değil, toprak altı meyve sebze yetiştiricilikleri için de kredi vermektedir. Ziraat Bankası’ndan seracılık kredisi almak isteyen müşteriler Ziraat Bankası’nın en yakın şubesine giderek müşteri temsilcilerinin desteği ile beraber seracılık kredisi  almak için başvuru işlemlerini kolay ve hızlı bi şekilde gerçekleştirebilme imkanına sahiptir.

QNB Finansbank Sera Kredisi Alma

QNB Finansbank seracılık işi ile ilgili adım atmak isteyenler için büyük fırsatlar ortaya koymaktadır. 120 aya kadar geri ödemeli olarak verdiği kredi sayesinde bütün bankaların önüne geçmektedir. Bu krediyi alarak tohum, ilaç, gübre,  fide, vb. gibi seracılık ile ilgili ihtiyaçların giderilmesi kolay bir şekilde sağlanabilmektedir. QNB Finansbank yatırım maliyetinin a%85’ini karşılayarak geri kalan ödeme oranını müşterilerine bırakmaktadır. Ayrıca QNB Finansbank ödeme şekillerini müşterilerin tercihlerine göre belirlemektedir. Yani müşteriler isterlerse 3 ayda bir veya senede 2 kere kredi ödeme imkânını elde edebilmektedir.

Türkiye Ekonomi Bankası Sera Kredisi Alma

Türkiye Ekonomi Bankası seracılık sektörüne adım atanlar ve seraya sahip olan müşterilerin seralarını genişletmek ve geliştirmeleri için hibe veya devlet destekli kredi verme gibi birçok olanaklar sunmaya devam etmektedir. Sera kredisi almak isteyenlere Türkiye Ekonomi Bankası 60 ay vadeli kredi alma imkânı vermektedir. Müşterilerine geri ödeme şekillerini ise 1,3,6,12 vadeler olmak üzere belirlemektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu