Devlet DestekliHayvancılık Kredisi

Salma Tavukçuluk Kredisi, Devlet Destekli Hibe Kredi

Salma tavukçuluk yani bir diğer adıyla gezen tavukçuluk için kümes hazırlarken dikkat etmeniz gereken şeyler vardır. Devlet desteği ile kredi almak istiyorsanız da tüm şartlara uygun olmanız gerekmektedir. Bunlar hakkında bilgiler vereceğiz. Kümesin nasıl olacağı, kaç tavuk kapasiteli olacağı hakkında bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Salma tavukçuluk, özellikle kentleşmenin büyümesi ile daha değer kazanmış bir sektör olmuştur. Sektörün amacı ise, fabrikasyon tavuk üretimini durdurmaktır. Bu sayede tavukların bir ay içinde ışıklı ortamda şişerek büyümesini engellenecektir. Ayrıca hayvanların hormonlu et ve yumurtalar vermesini de engel olacak bir projedir.

Salma Tavukçuluk Kredisi

Türkiye’de özellikle Marmara bölgesinde daha çok yapılan kümes hayvancılığı, fabrikasyon üretiminin de en çok olduğu yerlerden birisidir. Amerika merkezli yapılan tavukları şişirerek büyütme yöntemi oldukça sağlıksız bir yöntemdir. Hızlı yetiştirilen tavukların zararlı olduğunun tekrardan altını çizmek istiyoruz.

Salma Tavukçuluk Kredisi devlet destekli olarak 50.000 TL’ye kadar hibe olarak verilmektedir. Başvuru yapan kişilerin deneyimi varsa ve daha çok tavuk bakabilecek bir yere sahipse devlet verilen hibeyi arttırmaktadır. Ayrıca devlet sıfır faizli 100.000 TL’lik kredi imkanını da salma tavukçuluk kredisi isteyenlere verecektir.

Salma Tavukçuluk Zor Mudur?

Her mesleğin kendine göre zorlukları vardır. Yalnız bu meslek grubu kazanacağınız paraya göre, işin zorluğuna değecektir. Marketlerde şoklanmış olarak satılan tavukların fiyatı 8-10 lira arasında olduğunu bilmekteyiz. Ayrıca salma tavukçuluk yapan kişilerin kendi çiftliklerinde satılan tavuk fiyatlarının 50 liraya kadar fiyatlarla satılmaktadır. Salma tavukçuluk tavukların gezerek büyümesi mantığıdır. Gün ışığından, geceden faydalanan tavukların yumurtaları ve etleri daha sağlıklı olur. Bu yumurtaların da fiyatları diğer yumurtalardan farklıdır.

Salma Tavukçuluk Tesisi Nasıl Açılır?

Bu işi yapmak istiyorsanız ve bu tesisi açmak istiyorsanız maliyetine göre ve tavuk sayısına bakılarak açmanız gerekmektedir. Ayrıca Salma tavukçuluk için kümesin metre karesi de önemlidir.

500 tavukluk bir çiftlik açmak istiyorsanız, 80 metre karelik bir alana ihtiyacınız olacaktır. Bunun yanı sıra hayvanların rahatça dolaşabilmesi için bir bahçe de bulundurulması gerekmekte. Bir tavuk için ortalama alan 8×11 cm dikdörtgen olmaktadır. Bu tarz bir çiftliği kurmanız için ortalama olarak 40.000 TL civarında bir parayı gözden çıkartmanız gerekmektedir.

2000 Tavuk Kapasiteli Çiftlik Kurmak

500 metre karelik alan için verilen ölçünün yaklaşık olarak 4 katı büyüklüğünde olmalıdır. 2000 tavukluk bir çiftlik açmak istiyorsanız, en az 300 metre karelik bir alanınız olması gerekmektedir. 2000 kapasiteli tavuk çiftliği kurmanın maliyeti ise yaklaşık olarak 150.000 TL civarındadır.

Salma Tavuk Çiftliği (Gezen Tavuk) Başvuru Merkezi

Bu çiftliği açmak istiyorsanız, ilk olarak izin istemelisiniz. Bu izni İl ve ilçenizdeki;

  • Gıda Tarım ve Hayvancılık Merkezlerinden
  • Kırsal Kalkınma Müdürlüklerinden (Varsa)
  • Tarım Kooperatif Merkezlerinden

İzin alabilir ve teşvik kredisi için de başvurunuzu yapabilirsiniz. Bu teşvik kredileri şartlara uygun olan herkese genel olarak verilmektedir. 50 bin ile 100 bin TL arasındaki ücreti almaya hak kazanmanız için aşağıdaki şartlara uygun biri olmanız gerekmektedir.

  • Tavuk çiftliği açacağınız alanda metrekareye düşecek tavuk sayısı aynı oranda olmalıdır. 1 metre kareye 6 tavuk sığar. Ortalama olarak 100 tavuk için 16 metre kare, 500 tavuk için 80 metre kare, 1000 tavuk için ise 165 metre kare alanınızın olması gerekmektedir.

Bu sistemde tavukların rahatını da düşünmek zorunda olduğunuzu da unutmayın.

Ziraat Bankasından Tavukçuluk Kredisi ve Şartları

Ziraat bankası ve tarım kredi koop. 31 Aralık 2020 tarihine kadar kanatlı ve damızlık kanatlı yetiştiriciliği için kredi vermektedir. Sanatlı sektöründe 3.000.000 TL’ye kadar kredi limiti oluşturulurken, damızlık sektörü yetiştiriciliği 7.500.000 TL’ye kadar kredi limiti verilmektedir. Bu kredilere başvurmak istiyorsanız Ziraat Bankası şubesine giderek kredi başvuru ve kredi bilgisi alabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Devletin Verdiği Hibe Krediler 2019 adlı konumuzu okuyarak da hibe destekleri ile ilgili bilgi alabilirsiniz. Gezen tavuk kredisi ile ilgili sormak istedikleriniz var ise aşağıdaki yorumlar kısmına iletinizi bırakabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu