Emekli Kredisi

PTT Emekliye Faizsiz Kredi 2019

Faizsiz emekli kredisi PTT tarafından uzun yıllar boyunca verilmiş olsa da 2019 yılı itibariyle PTT bu uygulamaya bir son vermiştir. Her gün artan enflasyon ile birlikte zorlaşan hayat şartlarında PTT’nin sunduğu faizsiz krediler emeklilerin durumlarını biraz olsun düzeltiyordu ancak PTT’nin sunduğu emekliye faizsiz kredi uygulamasının ortadan kalkmasıyla emekliler an itibariyle hiçbir bankadan faizsiz kredi kullanamamaktadır. Yine de PTT emekliye kredi pek çok farklı banka üzerinden alınabilmekte ve PTT şubelerinden çekilebilmektedir.

PTT Üzerinden Emekliye Kredi Veren Bankalar

Emekliye PTT üzerinden kredi veren bankalar 2019 yılında 7 tanedir. Bu 7 banka şube ile çalışan bankalar olup bunların dışında 20 adet şubesiz banka da PTT üzerinden emekli ihtiyaç kredisi vermektedir. Bu 7 banka şunlardır:

  • ING Bank,
  • Denizbank,
  • TEB,
  • Şeker Bank,
  • Vakıf Bank,
  • Alternatif Bank

Bu bankaların kredilerini PTT üzerinden kullanmanın avantajlı olması için emekli maaşı PTT’den alınıyor olmalıdır. Örneğin emekli maaşı Denizbank’tan alınıyorsa Denizbank kredisini PTT’den kullanmak emekliye bir yarar sağlamayacaktır.

PTT Emekli Kredisine Başvuruda Bulunmak

PTT emekli kredisi verilirken PTT, önceliği emekli maaşını PTT’den alan emeklilere tanımaktadır. Başvuru şartları arasında en önemlisi emeklinin 84 yaşının altında olması şartıdır. 84 yaş üstü emekliler bu kredileri kendi adlarına kullanamazlar, yalnızca bir aile üyesi adına alabilirler. Öne sürülen diğer şartlar ise:

  • Başvuran emeklinin emekli aylığının en az yarısı, kredi geri ödemelerinde aylık taksiti karşılayabiliyor olmalıdır.
  • Eğer başvuran emekli maaşını PTT’den almıyorsa gelir belgesi ve bir kefil göstermek zorundadır.
  • Emeklinin kredi notu ve gösterilen kefilin kredi notu kabul edilebilir değerde veya üzerinde olmalıdır.

PTT emekliye kredi başvurusunda bulunurken istenen belgeler, emeklinin maaşını PTT’den alıp almamasına göre değişiklik gösterir. Maaşını PTT’den alan emekliler PTT şubelerine giderken kimlik belgelerini ve emekli aylık dökümlerini götürmelidirler. Emekli aylık dökümü e-Devlet üzerinden kolayca elde edilebilecek bir belgedir. Maaşını PTT dışında bir yerde alan emekliler kimlik belgeleri ve emekli aylık dökümlerinin dışında gelir belgelerini ve varsa sahip oldukları gayrimenkullerin tapu fotokopilerini getirmelidirler. Konut olarak kullandıkları gayrimenkul hariçtir.

PTT Emekliye Kredi İçin Gerekli Kredi Notu Düzeyi

Emekli kredisi kredi notu düzeyi bankaların eğilimleri incelenerek oluşturulan bir genellemeye göre 1500-1900 arasında olmalıdır. Kredi sicili düzgün olmayan emekliler veya kredi notları 700 puanın altında olan emekliler, emekli kredilerini PTT’den almadan önce ya sicillerinin düzeltmelidirler ya da PTT emekli kredisi bir aile yakınının adına kullanılmalıdır.

PTT Emekliye Krediden Dosya Ücreti Alınır Mı?

PTT emekliye ihtiyaç kredisi üzerinden alınacak dosya ücreti, kredinin alındığı bankaya göre değişmektedir ancak nerdeyse tüm bankalar bir kredi tahsis ücreti uygulayacaklardır. Dosya masrafı adı altında alınan bu ücret yürütmeliğe göre en fazla kredinin binde beşi kadardır. Bu durumda PTT üzerinden 40.000TL kredi alan bir emekli en fazla 200TL’lik bir kredi tahsil ücreti ödeyecektir.

PTT Emekli Kredisi Ne Kadar Sürede Verilmeye Başlanıyor?

Emekli kredisinin çıkma süresi kredi alınacak bankaya başvuruların yoğunluğuna ve PTT şubesinin yoğunluğuna bağlı olmakla birlikte 10 dakika ila 2 iş günü arasında değişmektedir. Maaşlarını PTT üzerinden almayan müşterilerin ise kredileri daha geç çıkmaktadır ancak onlarınki de 4 iş gününü geçmemektedir.

PTT Emekli Kredisi Alınırken Sigorta Yapılır Mı?

PTT emekliye kredi alınırken sigorta doğrudan PTT tarafından yapılamaktadır ancak isteğe bağlı olarak yapılabilir. PTT’nin anlaşmalı olduğu sigorta şirketleri üzerinden hayat sigortası yapıldığında PTT emekliye kredi almak da kolaylaşacaktır çünkü hayat sigortası emekli maaşını garanti altına alacağından bankalar kredi başvurusuna daha sıcak bakacaklardır. Yapılacak hayat sigortası primleri belirlenirken yaş en önemli faktör olduğundan ve yaş arttıkça prim miktarı arttığından en büyük yük de emekli müşterilere çıkmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu