Ana SayfaSon Dakika

Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur? Kim Öder?

Ölen kişinin kredi borcu ne olur? Öldükten sonra kredi borcu geride kalan kişilere mi kalır? Bu soruların cevapları için yazımızı okuyabilirsiniz. Kredi borcu olan bir kişi vefat ettiyse bazı durumlarda borç 1.derecede akrabalarına kalabilir. Bu durumda kredi borçları farklı süreçlerle ve yaptırdığı hayat sigortasına göre değişiklik göstermektedir. Kredi çeken kişi eğer hayat sigortası yaptırdıysa bu borç sigorta yaptırdığı şirket tarafından karşılanabilir. Ama eğer bir hayat sigortası yok ise bu borç 1.derecede akrabalarına yasal olarak kalmaktadır.

Bankalardan kredi aldığınız zaman hayat sigortası ile kredi alınmaktadır. Ama bazı bankalar hayat sigortasız kredi verebilir. Bu durumda kişi kredi aldıktan sonra ani ölüm yaşarsa kredi borcu başkalarına kalmaktadır. Ama eğer hayat sigortası yapılırsa kredi borcu ve o zamana kadar ödediği kredi taksitleri 1.derecede akraba olan kişilere verilmektedir. Bu durum hakkında detaylı bilgiyi yazımızda bulabilirsiniz.

Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur?

Her hayat sigortası yaptırdığınız firmanın kendine özel sigorta şartları olabilir. Bunun için ölen kişinin eğer hayat sigortası varsa bu kişinin yaptığı sözleşme örneğini bankadan isteyebilirsiniz. Bu şekilde nelerden faydalanabilirsiniz bunun hakkında bilgi alabilirsiniz. Ayrıca kişi öldükten sonra 1 hafta içinde ölüm kağıtları ile birlikte bankaya başvuru yapmanız gerekir. Bu süre bazı sigorta şirketleri için 3 gün olarak bilinmektedir. Eğer belirtilen tarihte başvuru yapmazsanız borç akrabalara kalacaktır.

Bu yüzden ölen kişinin kredi borcu olduğunu biliyorsanız ilk olarak hayat sigortası olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Özellikle konut kredisi alındığında hayat sigortası yaptırmak çok önemlidir. Uzun dönemli borçlarda daha uygun şekilde sigorta yaptırabilirsiniz. Ayrıca bankalarda hayat sigortası yaptıran kişilere daha uygun faizlerle kredi vermektedir. Ölen kişinin kredi borcu var ve hayat sigortası yok ise yasal olarak borç ölen kişinin akrabalarına kalır ve kaldığı yerden siz ödemeye devam edersiniz.

Ölen Kişinin Kredi Borcunu Ödememek İçin Ne Yapmalı?

Yukarıda da söylediğimiz gibi eğer ölen kişinin hayat sigortası yok ise bu krediyi ödeme işi size kalacaktır. Kredi ödemeyi istemiyorsanız bir yol mevcuttur. Kişiye reddi miras yaparsanız kredi borcunu ödemez ve kredi borcu banka tarafından kapatılmaktadır. Yalnız burada bilmeniz gereken önemli bir durum vardır. Eğer reddi miras yaparsanız ölen kişinin tüm kalan malları ve banka hesaplarına da reddi miras yapmış olacaksınız. Eğer vefat eden kişinin üzerine herhangi bir mal yok ise reddi miras işlemini yapabilirsiniz. Bu şekilde kişinin kredisi ve borçlarını ödemezsiniz.

Hayat Sigortasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eğer ölen kişinin hayat sigortası var ise sigorta yaptırdığı şirket bu kişinin ölüm sebeplerini araştırmaktadır. İntihar ve benzeri şüpheli ölümlerde hayat sigortası devre dışı kalacaktır. Kredi alan kişi kredi almadan önce eğer ölümcül bir hastalığa yakalandığını biliyor ve bile bile kredi alıyorsa bu durum tespit edilir ve hayat sigortası devre dışı kalır.

Hayat sigortasının devreye girmesi için kredi aldıktan sonra gelen ani hastalık ve ölümler durumunda kredi borcunu sigorta şirketi ödemektedir.

Son olarak söylemek istediğimiz durum ise kişinin kefili var ise ve hayat sigortası yok ise krediyi kefili ödemektedir. Kefil olma durumunda reddi miras yapma şansınız da yoktur. Kefil olan kişi kredi sahibinin hayat sigortası yaptırıp yaptırmadığını kontrol etmesi gerekmektedir. Bu konu hakkında sormak istediğiniz soru, görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum kısmına yazabilirsiniz. Doğal afet durumunda bir ölüm olursa da hayat sigortası şirketi ölen kişinin borcunu ödeyebilir. Sel afeti, Deprem afeti, Yangın afeti gibi ölümle sonuçlanan durumlarda sigorta devreye girecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu