Ana SayfaSon Dakika

Ölen Kişinin Bankadan Parası Nasıl Çekilir?

Ölen kişinin bankadan parası nasıl çekilir? Bir akrabanız, eşiniz, dostunuz vefat ettiği zaman banka hesabında kendi parası olabilir. Bu durum herkesin merak ettiği konulardan birisidir. Ölen kişinin bankadaki parası ne olur? Nasıl çekilir? Gibi soruların cevaplarını aramaktayız. Şimdi bu yazımızda sizlere bu konu hakkında bilgiler vereceğiz.

Ölen kişinin bankada parası olup olmadığını da bilmiyor olabilirsiniz. Bunu sorgulamakta tamamen sizin hakkınız olan bir şeydir. Yalnız şöyle bir durum oluşabilir. Bu parayı çekmek istiyorsanız ölen kişinin mirasçısı olmanız gerekir. Herkes bu parayı çekemez. Şimdi sizlere bu konu ile detayları anlatalım.

Ölen Kişinin Bankadaki Parası Nasıl Çekilir?

Vefat eden bir kişinin bankada parası olup olmadığını öğrenmek istiyorsanız ilk olarak Noter veya Sulh Hukuk Mahkemesi tarafından verilen veraset ilamına ihtiyacınız olacaktır. Aldığınız veraset ilamı için tüm mirasçıların gelmesine gerek yoktur. Vekalet olarak vereceğiniz mirasçı tüm işlemleri diğer mirasçılar adına yapabilir. İşlemlerinizin hızlı olmasını istiyorsanız noter tercihini yapmanız sizin yararınıza olacaktır.

Vefat Eden Kişinin Bankadaki Parası

Veraset ilamını aldıktan sonra ve diğer mirasçılardan da vekalet aldıktan sonra bankalara giderek parası olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Bütün bankaları tek tek gezmek yerine Bankalar Birliğine başvurunuzu yaparak tüm hesapları ve olan tüm paralarını görebilirsiniz. Bankaları öğrendikten sonra parası olduğunu öğrendiğiniz bankaya giderek kişinin ölüm haberini verirseniz banka personeli size hesabında ne kadar para olduğunu gösteren bir evrak verecektir. Bu evrakları aldıktan sonra vergi dairesine gidilecek ve veraset intikal adı altında çıkan bir vergi ödemeniz istenecektir. Ödemeyi yaptıktan sonra dekont ile bankaya gidip vefat eden kişinin parasını alabilirsiniz. Tekrar söylemek istersek, vefat eden kişinin sadece mirasçıları bu paraları alabilir ve sorgulayabilir. Bu şekilde ölen kişinin banka hesabındaki parayı alabilirsiniz.

Bankalar Ödeme Yaparken Kesinti Yapar mı?

Bu durum bankalardan bankaya değişiklik gösterebilir. Bazı bankalar kesinti yapabilirler. Bunun için yukarıda söylediğimiz gibi vergi dairesi üzerinden veraset ve intikal vergisini ödemeniz gerekmektedir. Bu ödemeyi yaptıktan sonra vergi dairesi üzerinden bir tasdikname alınmaktadır. Bu tasdikname ile bankalar hesaptaki parayı kesinti yapmadan ödemek zorundadır. Kişinin eğer bankaya borcu varsa bu durum değişebilir.

  • ÖLEN Kişinin Kredi Borcu Ne Olur? Adlı sayfamıza giderek ölen kişinin kredi borcu olup olmadığını nasıl öğreneceğinizi ve kredi borcunun ne olacağını öğrenebilirsiniz.

Yukarıda sizlere Ölen Kişinin Bankadaki Parası Ne Olur hakkında bilgiler verdik. Sizde bu konu hakkında sormak istediklerinizi aşağıdaki yorum kısmına yazabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu