Ana SayfaBankaİhtiyaç Kredisi

Kredi Ön Onayı Nedir? (Detaylı Anlatım)

Kredi Ön Onayı Nedir? Kredi Ön Onayı olduğunda kesin kredi olur mu? Kredi Onayı Nasıl Alırım? Bu konu hakkında sizlere detaylı bilgiler vereceğiz.

Bankalardan kredi başvurusu yaptığınız zaman size bazıları ön onay verirken bazıları da onaylı limit hazırlamaktadır. Bankadan kredi alacağınız zaman eğer başvuru yaptınız ve ön onay aldıysanız banka sizi şubesine davet edecek ve evraklarınız la birlikte kredi başvurunuzu tamamlayacaksınız.

Kredi ön onayı genellikle SMS ve internet üzerinden yaptığınız başvurularda size gönderilmektedir. Kredi ön onayı aldığınızda şöyle bir mesajla karşılaşabilirsiniz.

“10.000 TL tutarındaki krediniz ön onay almıştır. Sizi en yakın banka şubemize evraklarınızla bekliyoruz.”

Bu mesajı aldıysanız bu kredi onaylanmış sayılmaz. Ama kredi siciliniz ve kredi notunuz banka politikasına göre uygun olduğunu gösterir. Burada evraklarınız ile birlikte başvuruyu tamamlayıp uygun bulunursanız aynı gün kredinizi kullanırsınız.

Kredi Ön Onayı Nedir? Neye Göre Belirlenir?

Mesajla veya internet üzerinden yaptığınız kredi başvurularında bankalar size onay veya ön onay vermektedir. Eğer kredi notunuz yüksek ise bu onay olacaktır. Eğer notunuz sınırda ise banka sizi evraklarınızla birlikte bankadan başvuru yapmak için ön onay verecektir. Bankadan ön onay almak için kredi notunuzun en az 1100 olması gerekir. Ön onay genellikle diğer banka borçları olan ve son dönemlerde gecikmeli ödeme yapan müşterilere verilen bir onay şeklidir. Eğer kredi siciliniz iyi olur ve puanınız da yüksek olursa ön onay değil kesin onaylı kredi kullanırsınız. Onaylı kredileri de bankalardan kimliğinizle kullanabiliyorsunuz.

Kredi Ön Onayı Aldıktan Sonra Krediniz RED Olabilir

Eğer bankalardan kredi ön onayı aldınız ve banka şubesine gittikten sonra da krediniz olumsuz sonuçlandıysa bu sizin tamamen kredi sicilinizden ötürüdür. Ya borçlanmanız yüksek, gelir belgeniz bu işlemi tamamlamıyor, ya da son zamanlarda ödemeleriniz düzensiz olduğu için banka size kredi vermek istemiyordur.

Ön onaylı kredilerin %50’si olumsuz sonuçlanacaktır. Çünkü sizi bankaya evraklarınızla birlikte çağırdıklarında gelir belgeniz yetersiz olabilir ve bu yüzden krediniz reddedilebilir. Kredi notunuz düşükse de ön onay verilebilir. Bu yüzden ön onaylı kredilerde onay almış gibi düşünmemek gerekiyor.

Kredi Kesin Onay Nasıl Alınır?

Kesin onaylı kredi almak istiyorsanız öncelikle kredi notunuzu iyi bilmeniz gerekir. Kredi notu 1100 ve üzerinde olan kişiler bankalardan kredi alabilirler. Ama sms ve internet üzerinden anında kredi almak istiyorsanız kredi notunuzun en az 1350 ve üzerinde olması gerekmektedir. Kesin onaylı kredi almak istiyorsanız Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu