Ana SayfaKredi Notu

Kredi Notunu Yükseltmek İçin Altın Kurallar Nedir?

Kredi Notunu Yükseltmek İçin Altın Kurallar Nedir? Kredi Notu Nasıl Yükselir? Puanımı Yükseltmenin Hızlı Yolu Var mı? Bankalardan kredi ve kredi ürünleri almak istiyorsanız ilk olarak kredi notunuzun belirli bir seviyede olması gerekmektedir. Eğer puanınız düşük ise bankalardan hiçbir şekilde çalışma yapamazsınız. Düşük miktarlı kredilerde alsanız banka size olumsuz yanıt verecektir. Çünkü bankaların sistemleri artık otomatik bir sistem olmuştur. Siz TC Kimlik numaranızı verdikten sonra anında sorgulama yapılır ve eğer olumlu müşteriyseniz kredi girişinize izin verilir. Bu yüzden kredi notunuz çok önemlidir. Kredi notu düşük olan kişilerde yükseltmenin yollarını aramaktadır. Kredi notunuzu yükseltmek istiyorsanız kredi kartınızın olması veya kredi kullanıyor olmanız gerekmektedir. Ayrıca KMH hesabınız da varsa bu parayı düzenli kullanarak da kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. Şimdi sizlere kredi notunu yükseltmek için altın kurallar hakkında bilgiler verelim.

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu bankalarda kullandığınız kredi, kredi kartı ve KMH hesaplarının geri ödemeleri durumlarına göre oluşan bir puanlama sistemidir. 18 yaşından sonra herkesin bir kredi puanı olur. Kredi notu en az 0 en fazla 1900 olarak bilinmektedir. Daha önce hiçbir banka çalışmanız yoksa 0 puanla işleme başlarsınız. Kredi Notum Neden Sıfır adlı yazımızı okuyarak bu konu hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Bankalardan kredi almak için en az 1100 kredi kartı almak için ise en az 900 puana ihtiyacınız vardır. Bu kredi notu her bankaya göre değişiklik göstermektedir. Eğer hızlı, anında ve gelir belgesiz kredi almak istiyorsanız kredi notunuzun daha yüksek olması gerekmektedir.

Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi Puanını Oluşturan Etmenler Nedir?

Bankalardan kullandığınız ürünleri gününde ödeme yapmanız gerekmektedir. Bu şekilde kredi puanı yükselmektedir. Şimdi sizlere kredilerin ve kartların kredi notuna nasıl etkisi olur onlardan bahsedelim.

  • Bireysel kredi ve kredi kartı ödeme alışkanlıklarınız var ise bu size %25 ile %50 arasında geri dönecektir. En çok kredi notunu etkileyenler kredi ve kredi kartları olmuştur.
  • Yeni kredi başvurusu yaptınız ve krediniz onaylandıysa kredi notunuza %10 civarı bir etki edecektir. İlk taksiti düzenli öderseniz %10 daha kredi notunuza yansıyacaktır.
  • Yüksek borçlanmanız varsa ve bu borçlanmayı düzenli ödüyorsanız kredi notunuz yükselir. Bu durumu yüzdeye vurursak %25 civarında olduğunu söyleyebiliriz.
  • Yalnız kredi limiti ve kredi kartı limitlerini aşmadan kullanmamız gerekir.

Kredi Notu Nasıl Yükselir?

İlk olarak bilmeniz gereken bir durum vardır. Kredi notu çabuk düşer ama hemen yükselmez. Bunun için banka çalışmalarımızı düzenli olarak yapmamız gerekmektedir. Kredi notunu yükseltmek için ilk olarak bankalardan kullandığımız krediler ve kredi kartlarının ödemelerini gününde yapmamız gerekir. Özellikle kredi kartı borcunun tamamını ödememiz gerekir. Asgari ödeme alışkanlığımız varsa bu kredi notuna olumsuz etki edecektir. Ayrıca kredi kartlarından çekilen nakit avans kredi notuna olumsuz etki eder. Çünkü kredi kartı bir alışveriş kartıdır. Kartı nakit için kullanmanız bankaların hoşuna gitmeyecektir. Eğer nakit ihtiyacınız varsa kredi kullanmanızı isteyeceklerdir.

Kredi Skoru Nasıl Yükselir?

Kredi kartı kullanan kişilerin dikkat etmesi gereken durumlardan bir tanesi de limitinizin hepsini harcamamanızdır. Eğer hızlı bir şekilde notunuzu yükseltmek istiyorsanız limitinizin %70’ine kadar harcama yapınız. Kredi kartı kredi notunu yükseltmek için en iyi araçtır. Kredi kartı üzerinden yapacağınız market alışverişleri ve taksitli alışverişler kredi notunuzu yükseltecektir. Tabi ödemelerini gününde yaparsanız.

Kredi ve kredi kartı ödemelerinizi gelir durumunuza göre tarih belirleyin. Örneğin ayın 15.inde paranız geliyorsa 20’si yaparak kolay ödeme yapabilirsiniz.

Yukarıda sizlere kredi notu yükseltme taktikleri hakkında bilgiler verdik. Bilindiği gibi kredi notunu yükseltmek sadece zaman isteyen bir durumdur. Ödemelerinizi düzenli yaptıktan sonra ertesi ay notunuz yükselmez. Ayrıca devamlı kredi başvurusu yapmaktan da kaçının. Çünkü yaptığınız olumsuz kredi başvuruları sizin sicilinize işleyecek ve kredi notunuzu düşürecektir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merhabalar ben daha önce kredi kartı kullandım fakat o dönemler gelirim düşük olduğu için ödemeler baya gecikti ve avukata düştüm daha sonra borcum varlık yönetimine devredildi ve ben bütün borçlarımı kapattım aradan yaklaşık 3 sene gibi bir zaman geçti benim kırmızı çizgim yok sadece yasal takibe düştüm şimdi ise devlet kurumunda kadrolu çalışıyorum ve ben kredi kartı almak istiyorum ama olmuyor kart olmayıncada ne puanım yükselir nede bankalarla çalışma sağlayabilirim bunun için nasıl bir adım atmam lazım yardımcı olursanız sevinirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu