Kredi Notu Sorgulama (Nasıl Yapılır?) | uygunhibekredi.com

Kredi Notu Sorgulama (Nasıl Yapılır?)

Kredi Notu Sorgulama (Nasıl Yapılır?)

Kredi notu sorgulama işlemi yapmadan önce kredi notu nedir? Kredi notu ne işe yarar bunlar hakkında bilgiler vermek istiyoruz. Eğer bankalar ile devamlı bir çalışmanız söz konusu ise kredi notu terimini çokça duymuşsunuzdur. Kredi notunu daha önce duymayan ve krediyi kredi notu yüzünden alamayanlar içinde ayrıca hazırladığımız bu yazımızda kredi notu hakkında sizlere detaylı bilgiler vereceğiz ve kredi notu sorgulama işlemi nasıl yapılır bunun hakkında da bilgiler vereceğiz.  Kredi notu sorgulama, kredi notu öğrenme işlemleri nasıl yapılır bunun hakkında bilgiler verelim.

Findeks Kredi Notu Sorgulama İşlemi

Kredi notu, bankalardan kredi almanız için önemli olan bir puanlama sistemidir. Bankalar siz başvurunuzu yapmadan önce gelirinize de bakmadan ilk olarak kredi notunuza bakmaktadır. Eğer sizde kredi notunuzu merak ediyorsanız ve kredi notunuzu öğrenmek istiyorsanız bir çok yöntem ile anında sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Bankaların ortak olarak kurdukları bir sistem vardır. Bu sisteme findeks adını vermişlerdir. Findeks kredi notunu kredi kayıt bürosundan yani KKB sisteminden almaktadır. Yaptığınız banka çalışmalarına göre kredi notunuz bir puanlamaya girmektedir. Sizde bu puanlama doğrultusunda kredi alabilmektesiniz. Hatta bazı bankalar kredi notu yüksek kişilere özel faizler uygulayarak düşük faizle kredi bile vermektedir.

Bankalardan Kredi Almak İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

Bankadan kredi almanız için ayrı, kredi kartı almanız için ayrı, konut kredisi için ayrı ve diğer krediler için ayrı puanlama sistemleri mevcuttur. Örneğin 1100 puan üzerindekiler bankalardan ihtiyaç kredisi alabilirler. Ama eğer bankalardan gelir belgesiz kredi almak istiyorsanız 1300 ve üzerinde bir kredi puanınızın olması gerekmektedir. Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar için yazımızı okuyabilirsiniz.

Kredi kartı almanız için ise gecikmelerinizin olmaması durumunda kredi notunuz 900 ve üzerinde olması halinde kart alabilirsiniz. Ayrıca kredi sicilinizin de temiz olması gerekmektedir. Kredi notunuz ve kredi siciliniz temiz ise sıfır puan olsanız da bankalardan kredi kartı başvurusu yapabilirsiniz.

Konut kredisi, taşıt kredisi ve ipotekli kredilerde ise bankalar daha düşük kredi notuna tolerans tanıyabilirler. Bu durumda da icralık olmamanız gerekmektedir.

Emekliler de Kredi Notu Önemli midir?

Bankalar emeklilerin maaş taşımasını yaptığı taktirde kredi notuna fazla önem göstermeden kredi vermektedirler. Yalnız burada bilmeniz gereken kredi notunuz düşükse yüksek faiz ile kredi kullanabilirsiniz. Emekliler için en çok tercih edilen bankalar Ziraat Bankası, PTT Şubeleri ve Halkbank’tır. Ayrıca Denizbank’ta düşük kredi notu olan emeklilere kredi kampanyaları yapmaktadır. Emekli olup kredi almanız için bankadan ötürü bir icralık dosyanızın olmaması gerekir. Eğer böyle bir dosyanız var ise bu borcu kapatarak 5 yıl beklemeden maaşınızı istediğiniz bankaya taşıyarak kredi alabilirsiniz.

Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama

Öncelikle bu konuya bir değinmek istiyoruz. Bankalardan veya her hangi bir yerden kredi notu sorgulama yaptığınızda ücret ödersiniz. Ancak bankalardan sadece kredi başvurusu yaptığınız zaman sizden kredi notu sorgulama ücreti almazlar. Ama bir banka şubesine giderek kredi notumu öğrenmek istiyorum derseniz, sizden ücret isteyebilirler. Hatta bazı bankalar bu hizmeti vermediklerini bile söylemektedirler. Bu yüzden bankalardan kolayca kredi notu sorgulama işlemi yapamazsınız. Ancak kredi başvurusu yaptığınızda bankacı size notunuzu söyleyebilir.

Kredi Notu Öğrenme

Kredi notu öğrenmek istiyorsanız bunun için bir sistem başlatılmıştır. www.findeks.com sitesine girerek üye olduktan sonra 10 TL civarında bir ücret ödeyerek kredi notu sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Ayrıca bu siteden tüm kredi ve kredi kartı kullanımlarınızı ve banka hesaplarınızı kontrol edebilirsiniz. Ayrıca bankaların internet bankacılığını kullanarak Risk Raporu bölümünden kolayca kredi notu sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Bu uygulamada da ücret ödenecektir.

Yukarıda sizlere kredi notu sorgulama hakkında bilgiler verdik. Sizde eğer kredi notunuzu sorgulama işlemi yapmak istiyorsanız verdiğimiz resmi internet sitesinden kolayca işleminizi güvenli ve doğru şekilde yapabilirsiniz. Ayrıca findeks kredi notu sorgulama işleminizi ayda en az 1 veya 2 kere yapmanızı öneririz. Aksi taktirde her sorgulamanızda kredi notunuz düşebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir