Kredi Notu

Kredi Notu Kaç Ayda Yükselir? (Hızlı Yükseltme)

Kredi notu kaç ayda yükselir? Kredi puanım ne zaman artar? Bu soruları soran müşterilerimiz için hazırladığımız bu yazımız ile bu sorularınızın cevabını bulabilirsiniz. Bildiğiniz gibi bankalardan kredi almak için artık gelir durumundan da önemli şeyler vardır. Bankaya kredi başvurusu yaptığınız zaman sizin T.C Kimlik numaranızdan kredi sicilinizin sorgulaması yapılmaktadır. Bu sorgulamada tüm banka çalışmalarınızdan oluşan bir kredi notu vardır. Kredi notu bankalardan kredi almanız için gerekli olan bir puanlama sistemidir.

Ne kadar çok geliriniz olursa olsun, ne kadar iyi kefil bulursanız bulun kredi notunuz düşükse bankalardan kredi alamazsınız. Bankadan aldığınız kredi ve kredi kartı ürünlerini düzenli kullanıyorsanız kredi notunuz iyidir demektir. Yalnız bazı durumlarda kredi notu hiç beklemediğiniz bir şekilde düşmektedir. Daha sonra da bu puanı yükseltmek için bayağı bir süre beklersiniz. Şimdi sizlere kredi notu kaç ayda yükselir veya ne zaman yükselir bunun hakkında bilgiler vereceğiz.

Kredi Notu En Az Kaç Olmalı?

Bankalardan kredi ürünlerinden hangisini alacağınıza göre kredi notu puanlama sistemi de değişmektedir. İhtiyaç kredisi için kredi notu limiti en az 1100’dür. Bu puanlama sisteminin bir kademe aşağısında sadece kredi kartı başvurusu ve teminatlı kredilere başvuru yapabilirsiniz. Bu sizin iyi bir müşteri olduğunuzu göstermez. Son banka performanslarınız kötü ise yine krediniz olumsuz olacaktır. Sorunsuz bir şekilde kredi kullanmak istiyorsanız en az 1200 puan üzerinde kredi notunuzun olması gerekmektedir.

Kredi Notuna Göre Faiz Oranı

Bazı bankalar kredi notunuza göre faiz uygulamaktadır. Eğer kredi puanınız çok iyi ise yani 1600 ve üzerinde ise bankalardan düşük faizli size özel kredi kampanyalarından yararlanabilirsiniz. Genel olarak baktığımız zaman bankaların hepsi bu uygulama ile kredi vermektedir. Bazı bankaların kampanyalarında ise sabit kredi faizi vardır. Düşük faizli kredi almak istiyorsanız kamu bankalarını tercih edebilirsiniz.

Kredi Notu Kaç Ayda Yükselir?

Bankaya başvuru yaptınız ve kredi notunuz yüzünden kredi alamadınız. Peki bu kredi notu nasıl ve ne zaman yükselir bunun hakkında bilgiler verelim. Öncelikle bankalarda kullandığınız kredi kartlarının tüm borçlarını yatırmalı ve borcunuzu sıfırlamalısınız. Ayrıca kredi kartını devamlı asgari ödeme yapıyorsanız bu sizin kredi notunuzu düşürecektir. Bunun için tam borcu yatırıp kartı güncellemeniz gerekmektedir. Eğer başka bankalarda kredi veya kredi kartlarınız daha varsa bunların tüm ödemelerinin gününü not alın ve ödeme gününde saat 17.00’ye kadar ödemenizi muhakkak yapın. Bu şekilde kredi notunuz yükselmeye başlayacaktır.

Siz paraları yatırır yatırmaz puanı yükselmeyecektir. Kredi notu normal şartlarda en az 90 gün içinde tekrar yükselir. Yani 3 ay boyunca tüm borçlarınızı düzenli öderseniz, 3 ay sonra kredi notunuz otomatik olarak yükselecektir. Yalnız bu 3 aylık durumda da yapmamanız gereken şeyler vardır.

Kredi Notunu Yükseltirken Uymanız Gerekenler

  • İlk olarak ödemelerinizi gününde yapmalısınız.
  • Kredi kartınızdan kesinlikle 3 ay boyunca yani kredi notunuz yeterli seviyeye gelinceye kadar nakit avans çekmeyiniz. Nakit avans çekmek kredi notunu düşürür.
  • Ödemelerde asgari tutarın üzerinde ödeme yapınız.
  • Kredi kartınızla market alışverişi yapın. Mağaza alışverişi yapın. Taksitli alışveriş yapın. Bu yaptığınız alışverişleri gününde öderseniz kredi puanınız otomatik olarak yükselecektir.
  • Günlük para alışveriş ve ödeme işlemlerinizi hesaplarınızdan yapmaya özen gösterin.
  • Bu 3 ay boyunca kesinlikle hiçbir bankaya kredi veya kredi kartı başvurusu yapmayın. Yaptığınız başvurular olumsuz olacak ve bu olumsuz olan başvurular sizin kredi sicilinize etki olacaktır.

Yukarıda verdiğimiz bilgiler ile kredi notunuzu 3 ay gibi kısa bir sürede yükseltebilirsiniz. Yalnız eğer bankalardan icralık yani yasal takibe girmişseniz bankalardaki kredi notunuz ne olursa olsun kredi alamazsınız. Bunun için ilk olarak kredi sicilinizin de iyi olması gerekmektedir. Eğer kredi notunuzu öğrenmek istiyorsanız Kredi Notu Sorgulama adlı yazımızı okuyabilir ve sorgulama işlemi hakkında bilgi alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu