BankalarKredi Kartı

Kredi Kartı Temassız Özelliği Kapatma Nasıl Olur?

Kredi kartı temassız ödeme kapatma işlemi yapmak istiyorsanız en kolay nasıl yapabilirsiniz size yazımızda açıkladık. Temassız kart özellikli kredi kartlarında bildiğiniz gibi 90 TL’ye kadar şifresiz işlem yapabiliyorsunuz. Bazı durumlarda sıkıntısız olan bu işlemler bazı durumlarda ise güvenliksiz olarak görülebilir. Eğer kredi kartınız temassız kart özelliği taşıyorsa bu kredi kartını tekrar temassız özelliği olmayan bir kredi kartı ile değiştirebilirsiniz. Kartın temassız özelliğini kapatma, kredi kartı temassız ödeme özelliği kapattırma ve bu kartlarda bulunan temassız ödeme nasıl kapatılır diyorsanız yazımızı okuyabilirsiniz.

Kredi Kartı Temassız Ödeme Kapatma Nasıl Yapılır?

Temassız kart hızlı alışveriş yapmanıza olanak sağlar. Örneğin bir markete girdiniz ve sigara alıp gitmek istiyorsanız, kredi kartınızı verip şifre işlemi ile beklemek istemiyorsanız temassız kart sayesinde anında kartınızı temassız pos özellikli pos cihazına göstererek ödeme yapmış olursunuz. Aslında kolay bir ödeme yöntemi gibi gözükse de bazı kişiler için bu yöntem pek de sağlıklı değildir. Bu yüzden bu özellik bazı kişiler tarafından kabul edilmez. Eğer kredi kartı başvurusu yaptınız ve kartınızın temassız olmasını istiyorsanız başvuru esnasında bu durumu belirtebilirsiniz. Eğer kredi kartını aldınız ve temassız özellikli kartınız varsa bu kartı eskisi gibi bu özelliği taşımayan kart ile değiştirebilirsiniz. Bazı bankalar kart değiştirmeden de temassız özelliği kapatabiliyorlar.

Bankanızın bağlı olduğu müşteri hizmetlerini arayarak elinizde bulunan kartın iptalini yapabilir ve yeni bir temassız özelliği olmayan kart alabilirsiniz. Eğer kredi kartınız çalındı ve temassız özellikli bir kartı ise anında yine müşteri temsilcisini arayarak kart iptalinizi yapınız. Bu şekilde çalınan kartınız anında iptal olur ve kullanıma kapatılır.

İnternet Üzerinden Temassız Kartı İptal Etmek

Bazı bankalar internet bankacılığı üzerinden de bu işlemi yapabiliyorlar. İnternet bankacılığı yani online işlemler ile temassız özelliğini iptal ettirebilirsiniz. Bunu öğrenmek için internet şubesine giriş yapmanız ve kredi kartlarım bölümünden kart detayları sekmesine girerek burada temassız özelliği iptal ettirebilirsiniz.

Temassız Kredi Kartı Güvenilir Mi?

Temassız kart ülkemizde çok kullanılan bir sistem olmaya başlamıştır. Bu yüzden limiti 90 TL’ye çıkmış ve daha da çıkartılacağı konuşulmaktadır. Tüm bankaların kullandığı bu sistemde kredi kartı ve bankamatik kartlarınızda bu özelliği alabiliyorsunuz. Temassız kart güvenli mi sorusunu soran müşterilere güvenli olduğunu söylemek istiyoruz. İlk zamanlarda biraz güvenlik hataları vardı ama şu an için bu hatalar düzeltildi ve temassız pos cihazı alan tüm işletmeler devamlı denetim altına alındı. Bu sebepten dolayı temassız kart güvenli bir hal almıştır. Yukarıda da söylediğimiz gibi tekrardan uyarmak istiyoruz. Eğer kredi kartınız veya banka kartınız temassız özellikli ise ve kaybolduysa anında iptal ettirmeniz gerekmektedir. Ayrıca bankalardan yaptığınız 1 TL’lik alışverişlerde bir SMS sistemi vardır. Yaptığınız tüm alışverişler SMS ile size bildirilir. Bu özelliği de açmayı unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu