Ana SayfaBankalarKredi Kartı

Kredi Kartı Ödeme Erteleme Nasıl Yapılır?

Kredi Kartı Ödeme Erteleme Nasıl Yapılır? Kredi kartı borcum erteleyerek ödeyebilir miyim? İşlemler nasıl oluyor? Bu konu hakkında merak ettiklerinizi yazımızda bulabilirsiniz. Son yıllarda özellikle kart kullanımı aldı başını gidiyor. Herkesin bankamatik kartı olsun, kredi kartı olsun alışverişlerini bu ürünlerle yaptıklarını görmekteyiz. Kredi kartları bu kadar fazla kullanıldığında da ödeme konusunda bazen sıkıntılar yaşayabiliyoruz. İpin ucunu kaçırdık mı yani kredi kartı ödemesini bir dönem ödeyemedik mi de borçlar, faizler üst üste biniyor ve kabus dolu günler bizi bekliyor oluyor. Kart harcamalarınızı ne kadar yüksek yaparsanız aylık ödemelerinizde maalesef yüksek gelmektedir. Hele ki yaptığınız alışverişler taksitli değilse o ay yaptığınız borçları ödemenizi isteyeceklerdir. Bu durumda akıllara gelen kredi kartı ödeme erteleme olmuştur. Sizde eğer kredi kartı ödeme erteleme nasıl yapılır diyorsanız yazımızı okuyabilirsiniz.

Ödeme Erteleme Nasıl Yapılır?

Eğer ödeme erteleme yapmak istiyorsanız kredi kartı gününü geçirmeden bu işlemi yapmanız gerekmektedir. Eğer kredi kartı gününü geçirdikten sonra işlem yaparsanız banka kabul etmeyecektir. Eğer son ödeme gününü geçirirseniz bu durum kredi notunuza etki edecektir. Bunun için ekstrenizi gününde ödemeniz veya ödeme ertelemelerinizi ödeme gününden önce yapmanız gerekmektedir.

Kredi Kartı Ödeme Erteleme Yapmak

Kredi kartı ödemesi ertelemesi yapmak istiyorsanız ilk önce toplam borcunuzu öğrenmeniz gerekmektedir. Borcunuzun tamamını ödeyecek durumda değilseniz kartınızın en kötü asgari ödeme tutarını öğrenebilirsiniz. Asgari tutarı ödeyerek toplam kalan borcu bu şekilde de erteleyebilirsiniz. Ama eğer asgari tutarı da o ay ödeyemezseniz kartınızda da ekstre atlatma seçeneği var ise o ayki borcu diğer aya aktarabilirsiniz. Bu genellikle iyi müşterilere ve uzun süre kart kullanan kişilere verilen bir özelliktir. Ödeme ekstre atlatma yaparak kart borcunuzu 1 ay erteleyebilirsiniz. Bu işlemi muhakkak yapınız. Eğer asgari tutarı da ödeyemezseniz kredi siciliniz bozulacak ve puanınız hızlı bir şekilde düşecektir. 1 ay ödememekten bir şey olmaz demeyin. 1 gün bile ödeme yapmazsanız bankalar bunu kayıt altına alır ve sizi olumsuz müşteri grubuna koyarlar.

İnternet Üzerinden İşlem Yapmak

Eğer kartınıza ait internet bankacılığı veya mobil bankacılık kullanıyorsanız yukarıda söylediğimiz ekstre atlatma seçeneğine başvuru yapabilirsiniz. Bu adımı uyguladıktan sonra banka şubesinden de teyit edebilirsiniz. Eğer internet üzerinden bu işlemi yapamadıysanız banka şubesine giderek bu ayki borcunuzu ertelemek istediğinizi söyleyebilirsiniz. Her kredi kartında bu özellik yoktur. Eğer banka tarafından bu özellik yoksa ve borcunuzu ödeyemeyecek gibiyseniz kredi kartı yapılandırma yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu