Ana SayfaBankalarKredi Kartı

Kredi Kartı Limiti Nasıl Düşürülür? [Detaylar]

Kredi Kartı Limiti Nasıl Düşürülür? Kredi kartı kullanıyorsanız ve limitini düşürmek istiyorsanız bazı yöntemlerle bu işlemi yapabilirsiniz. Kredi kartı kullanımı son yıllarda oldukça artan bir durum olduğunu söyleyebiliriz. Yapılan araştırmalarda ülkemiz kredi kartını çok kullanan ülkeler arasına girmiştir. Her evde neredeyse kredi kartı kullanırken bu kartları düzenli olarak kullandığımızı gören bankalarda limit artırımı yaparak bizleri daha çok kart kullanmaya teşvik etmektedirler. Bu sebeple de kredi kartı borçlanmasında da ilk sıralarda yer almaktayız. Kredi kartı düzenli olarak kullandığı zaman güvenilir bir alışveriş kartıdır. Tüm alışverişlerinizi bu kartla  yapabilir ve taksitli alışveriş ile ödeme kolaylığı sağlayabilirsiniz. Ancak kredi kartı düzensiz kullanıldığı zaman ödeme problemi oluşur ve bu da size daha sonra kafanızı ağrıtacak bir takım olaylar getirir. Bu yüzden bankalardan kredi kartı aldığınız zaman bütçenize göre limit oluşturun. Bankalar çalışmayan kişilere bile kredi notu iyi olduğu zaman kredi kartı vermektedir. Bu yüzden gelirinize göre kredi kartı limiti oluşturmak da sizin elinizdedir. Şimdi sizlere yüksek kart limiti olan ve kredi kartı limiti düşürmek isteyenlere bilgiler verelim.

Kredi Kartı Limiti Neye Göre Belirlenmelidir?

Bir bankadan kredi kartı başvurusu yaptığınız zaman, sizi değerlendirmeye alacaklardır. Kredi notunuza ve kredi sicilinize bakılacaktır. Kredi notu ve kredi sicili kötü olanlar kredi kartı alamazlar. Eğer puanınız bu kartı almaya uygunsa kartınız onaylanır. Sizin daha önceki banka çalışmalarınıza göre kredi kartı limiti verirler. Eğer daha önce hiç banka çalışması yapmadıysanız düşük limitli kredi kartı alabilirsiniz. Bu kredi kartı başvurusunda bilmeniz gereken önemli bir detay vardır. Otomatik limit arttırma diye bir seçenek vardır. Bunu bankalar bazen size sormadan işaretlemektedirler. Eğer kredi kartı limitinizin artmasını istemiyorsanız bankacıya bu durumu bildirmelisiniz. Eğer bildirmezseniz her düzenli kullanımınız da kredi kartı limitiniz artacaktır. Bu durumda da eğer limitten rahatsız olursanız bankanın belirlediği yöntemlerle limitinizi düşürebilirsiniz. Kredi kartı limitini düşürmek sizin hakkınızdır. Bu konuda nasıl yaparım diye düşünmeyin. Şimdi sizlere kredi kartı limiti nasıl düşürülür bunun bilgisini verelim.

Kredi Kartı Limiti Nasıl Düşürülür?

Kredi kartı limitini düşürmek istiyorsanız öncelikle bağlı bulunduğunuz banka şubesine kimliğinizle birlikte gitmeniz gerekmektedir. Banka şubesine gittiğinizde bireysel bankacılık temsilcisinden bu işlemi yapabilirsiniz. Kredi kartı limitinizi düşürmek istediğinizde kartınızda borç olmaması gerekir. Eğer borcunuz varsa borcu ödedikten sonra bu işlemi yapabilirsiniz. Bankadan yaptığınız başvuru sonucunda da 1-2 iş günü içersinde size mesaj gelecek ve kredi kartı limitinizin düştüğünü söyleyeceklerdir.

Eğer bankaya gitmeye vaktiniz yoksa internet bankacılığı üzerinden de kredi kartı limiti düşürme işlemi yapabilirsiniz. Telefon bankacılığı, müşteri hizmetleri ve mobil bankacılık üzerinden kredi kartı limiti düşürme işlemi talebi yapabilirsiniz. Bu yöntemlerle anında işleminiz kabul olur. Ama eğer kredi kartı limitinizi arttırmak istiyorsanız banka sizin güncel kredi notunuza bakacak ve gelir durumunuza göre limitinizi onaylayacaktır. Kredi kartı limiti düşürmesi kolay ama arttırması zor bir işlemdir.

Otomatik Kredi Kartı Limiti Arttırma Özelliği

Yukarıda da söylediğimiz gibi bankalar otomatik limit arttırma özelliğini aktif etmektedirler. Kart başvurusu yaptığınız da veya kart limitinizi düşürmek istediğiniz zaman bu aktif olan özelliği pasif yapmanız gerekmektedir. Devre dışı bıraktıktan sonra limit arttırma otomatik olmaz ve bütçenize göre limitiniz oluşur, kullanmaya başlarsınız. Otomatik kredi kartı limiti özelliği açık olan kişilerin kredi kartları 2 ayda bir düzenli ödemelerde arttırma işlemi yapılmaktadır. Bu durum sizin hoşunuza gidebilir ancak ödeme zamanı zor günler yaşayabilirsiniz. 1 dönem gecikme yaptığınızda bu sizin banka sicilinize, kredi notunuza olumsuz etki olacak ve bir daha bankalarda çalışma durumunuzu iptal edecektir. Bu yüzden kart ödemelerini düzenli bir şekilde yapmanız ve harcamalarınızı planlı yapmanız sizin yararınıza olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu