Ana SayfaBankalarKredi Kartı

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Nedir?

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Nedir? Kartlardaki asgari ödeme tutarı ne kadar olur? Ülkemizde kredi kartı kullanımı her geçen gün artmaktadır. En kolay ve en güvenli alışverişleri bankaların verdiği kartlarla yapmaktayız. Bu şekilde para taşıma ve kaybolma riskini de ortadan kaldırırız. Kredi kartları da yapacağımız bir alışverişte bize taksitli yapmamıza olanak sağlamaktadır. Kredi kartı kullanan kişiler alışverişlerini taksitli olarak yapabilmektedirler. Bol kredi kartı kullanan kişiler ekstre geldikten sonra borçların tamamını ödeyememektedirler. Bunun için bankalar kredi kartlarında asgari ödeme tutarı belirlemiştir. Bu yazımızda sizlere kredi kartı asgari ödeme tutarı nedir? Her ay asgari tutar ödeyebilir miyiz? Bunun hakkında bilgiler vereceğiz. İşte detaylar.

Asgari Ödeme Tutarı Nedir?

Kart ödemeniz geldiğinde sizin güncel borcunuzun belirli bir rakamını ödemeye asgari ödeme deriz. Bu sizin aylık kart borcunuza göre belirlenecektir. Bu miktarı ödeyerek bankaya borcumun kalan kısmını diğer ay ödeyeceğinizi söylemektesiniz. Bu şekilde hem banka sicilinizi bozmazsınız hem de kredi notunuzu düşürmezsiniz. Yalnız kalan borcunuz diğer aya faizli bir şekilde devir olacaktır.

Asgari ödemeyi her ay yapabilirsiniz. Yalnız bu ödemeyi alışkanlık haline getirirseniz ileride daha yüksek borçlara sahip olabilirsiniz. Ard arda 3 ay ve üzeri asgari ödeme yapan müşteriler ayrıca bankaların radarına da girecektir. Bu şekilde kredi kartı limitiniz düşürülebilir ve ayrıca nakit avans özelliği kapatılabilir. Bu yüzden sürekli asgari ödeme yapmamanızı öneririz. Ama kredi notunuzu dert etmiyorsanız her ay asgari ödeme yapabilirsiniz. Bunun için bir sorun yoktur.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Ne Kadar?

Asgari Ödeme Tutarı Ne Kadar Olur?

Kredi kartı asgari ödeme tutarı kartınızın limitine göre belirlenmektedir. Limitiniz ne kadar yüksek ise o kadar yüksek asgari tutar ödemesi çıkabilir. Ödeme yapacağınız zaman ise o ayki borcunuz üzerinden belirtilen yüzdelik şeklinde size asgari ödeme tutarı sunulur. Buna göre

  • 15.000 TL’ye kadar olan limitli kredi kartlarında asgari ödeme %30 olarak belirlenmiştir. 15.000 TL’ye kadar limitli bir kredi kartınız var ise ve dönem borcunuz 2.000 TL ise asgari tutarı 600 TL olarak size belirtilecektir. İsterseniz o ay 600 TL’yi ödeyebilir kalan borcu diğer aya devredebilirsiniz.
  • 15.000 TL ile 20.000 TL arasında bir kredi kartı limitiniz var ise %35 asgari ödeme tutarı ödersiniz.
  • 20.000 TL üzeri bir kredi kartı limitiniz var ise asgari ödeme tutarı borcunuzun %40’ı olarak değerlendirilecektir.

Asgari Tutarı Ödemezsek Ne Olur?

Kredi kartlarında dönem borçlarını ödeyemezseniz en kötüsü asgari tutarı ödemeye gayret gösterin. Eğer asgari tutarı da 90 gün boyunca ödemezseniz kartınız iptal olacak ve banka sizi icraya verecektir. Bu durumda da kredi siciliniz bozulacak ve bir daha banka çalışması yapamayacaksınız. Bu durumda yapmanız gereken borç yapılandırma işlemidir. Kredi Kartı Borç Yapılandırma adlı sayfamıza giderek bu konu hakkında bilgi alabilirsiniz.

Yukarıda sizlere Asgari Ödeme Nedir? Nasıl Ödenir? Bunun hakkında bilgiler verdik. Bu konu hakkında sormak istediklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmında bize bildirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu