Devlet DestekliKOSGEB

KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitim Sertifikası (Kurs)

KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitim Sertifikası alarak KOSGEB’in verdiği kredilere başvurunuzu yapabilirsiniz. KOSGEB hibe ve destek kredilerini alabilmeniz için eğitim sertifikasını da almanız gerekmektedir. KOSGEB’in vermiş olduğu kredi imkanlarından yararlanmanız için bu eğitimi yani kursu almanız gerekir. Ayrıca bazı şartları yerine getirmelisiniz. Bu şartlar şunlardır.

  • KOSGEB’in Bağlı Olduğu Veri Tabanına Kayıt Olmanız Gerekmektedir.
  • İş Projeniniz Hazır Olması Ve Etkili Bir Sunum İle Sunulması Gerekir.
  • Hangi Bölgeden Başvuru Yapacaksanız Oradaki KOSGEB Hibesi İçin Yetkilendirilmiş Hizmet Müdürlüğüne Kayıt Olmanız Gerekir.
  • KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitim Sertifikası almanız ve bu eğitime girmeniz gerekmektedir.

Bu şartlara uygunsanız ve Eğitim Sertifikası almaya hak kazandıysanız 50.000 TL değerindeki KOSGEB Hibe Kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

KOSGEB Girişimcilik Sertifikası Nedir?

KOSGEB desteği almak istiyorsanız ve girişimci iseniz mutlaka almanız gereken sertifikalardan birisi girişimcilik sertifikasıdır. Bu sertifikanın önemi ise yeni bir iş kuracağınız zaman iş kuracak kişilerin bu işi nasıl yürüteceği eğitimi verilmektedir. Yapacağınız iş ile bilmediğiniz tüm bilgileri bu eğitim sonunda öğreneceksiniz. Bir girişimci olmak istiyorsunuz ve hangi sektörde yeni bir iş kuracağınızı biliyorsanız bu girişimcilik sertifikasına başvurunuzu yapabilirsiniz. Bu başvuruyu e-devlet üzerinden yapabiliyorsunuz. E-devlet şifrenizi ve T.C Kimlik numaranızı girdikten sonra formu doldurup başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Başvuru linki için tıklayınız.

KOSGEB bu durumda önemsediği tek şeyin girişimcinin yapacağı başvuru doğrultusundaki işi ile alakalı ve bilgili olmasını istemektedir. Bu girişimcilik sertifikasını alabilmeniz için eğitim sonunda sizi sınava sokacaklardır. Eğer sınavda yeterli düzeyde sonuç alırsanız başarı ile bitirmiş olacak ve KOSGEB kredilerini almaya hak kazanacaksınız.

KOSGEB Girişimcilik Eğitimi Kaç Saat Sürüyor?

KOSGEB bu eğitimi ilk verdiği zaman 72 saat olarak veriyordu. Bu eğitim süresini yeni güncellemelerden sonra 32 saate düşürmüşlerdir. Yani eğitim süresi boyunca 32 saat eğitimi bitirdikten sonra Girişimcilik Sertifikası almaya hak kazanacaksınız. Sertifikayı aldıktan sonra devletin verdiği destek kredisi, hibe kredisi gibi tüm KOSGEB kredilerini almaya hak kazanacaksınız. Devletin Verdiği Hibe Krediler için yazımızı okuyabilirsiniz.

KOSGEB Girişimcilik Eğitimi Sınavı Kazanamayanlar

Eğer bu sınava girdiniz ve sınavı kazanamadıysanız tekrardan eğitim alıp sınava giriş yapabiliyorsunuz. Sadece direk sınava giremezsiniz. Tekrardan 32 saatlik eğitime girip, 32 saatlik ders sonucu sınavları başarı ile geçmelisiniz. Genel olarak 32 saat eğitim size yeterli olacaktır.

KOSGEB Hibe Kimlere Veriliyor?

KOSGEB Destek kredileri herkese verilen bir kredi çeşididir. Yalnız bu durumda çok başvuru olduğu için KOSGEB yetkilileri ilk olarak gençlere, daha sonra da kadınlara öncelik vermektedir. Eğer genç veya kadın girişimci iseniz bu krediler için daha şanslısınız demektir. Başvuracağınız sektörde çok önemlidir. Başvurduğunuz sektör daha önceden yapılmamış ve başarılı olacağına inandığınız projelerle başvuru yapmanızı öneririz. Üretim konusunda hibe desteği almak istiyorsanız ciddi iş fikirleri ile iyi bir iş planı hazırlamanız gerekmektedir. Kadınlara Teşvik Kredisi 2019 adlı yazımızı okuyarak bu konu hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

KOSGEB Girişimcilik Kursu Sınav Soruları

KOSGEB daha önce sorulmuş soruları sizler için araştırdık. Bu sorulara örnek bir çok internet ortamında soru bulabilirsiniz.

 Soru 1: Bir ürün/hizmeti üretmeyi planlarken sizi ne cezbeder?
Riskin Yüksek Olması Rekabetin Olmaması Bildiğiniz Bir İş Kolunda Yer Alması Karlılığın yüksek olması
Soru 2: Günümüzde bir girişimci için en önemli özellik aşağıdakilerden hangisidir?
Cesaret Liderlik Yenilikçilik Rekabetçilik
Soru 3: Bir İş Kurmak ve bu işte başarılı olmak için en önemli unsur aşağıdakilerden hangisidir?
Sermaye Müşteri/Pazar İş Fikri/Ürün Motivasyon ve sıkı çalışma
Soru 4: Aşağıdakilerden hangisi girişimcilik için kilit becerilerden değildir?
İletişim Pazarlama ve Satış Tek Başına İşletmenin İşlerini Yürütme Yönetim
Soru 5: Bir işin aşağıdaki safhalarından hangisinde kendinizi başarısız görüyorsunuz?
Planlama Uygulama Neticelendirme Hiçbiri

KOSGEB mülakat soruları bu şekilde olmaktadır. Bu konu hakkında sormak istediklerinizi aşağıdaki yorum kısmına yazabilirsiniz. Devlet Destekli 50.000 TL Hibe Kredi Nasıl Alınır? Adlı yazımızı okuyarak bu kredi başvurusu için bilgi alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu