Ana SayfaDevlet DestekliHibe Destekli KredilerKOSGEBSon Dakika

KOSGEB Durum Sorgulama Nasıl Yapılır?

KOSGEB Durum Sorgulama Nasıl Yapılır? KOSGEB kredileri son yıllarda genellikle yeni iş kurmak için nakit arayan kişilerin hedefinde olmuştur. Devlet destekli verilen bu kredilerde ilk akla gelen KOSGEB’tir. KOSGEB özellikle durumları iyi olmayan KOBİ’lere, bankalardan kredi alamayanlara krediler vererek bir nevi can suyu olmuştur. 1990 yılından beri KOSGEB ülkemizde bulunmakta ve her sene yenilenen kampanyaları ile hibe kredi, faizsiz kredi ve teşvik kredileri vermektedir. Sizlerde KOSGEB Kredisi başvurusu yapabilirsiniz.

KOSGEB Kredisi

KOSGEB kredisi almak için bazı şartlara uygun olmanız gerekir. İlk olarak KOSGEB veri tabanına kayıt olmanız gerekmektedir. KOSGEB veri tabanına tüm bilgilerinizi eksiksiz bir şekilde girmeniz ve hatasız bir beyanname vermiş olmanız gerekir. Daha sonra KOSGEB sertifikası almak için eğitimlere gireceksiniz ve bu eğitimlere yani derslere girmek de mecburidir. Eğer derslere girmezseniz ve sınavı geçerseniz sertifikanız yine de verilmeyecektir. KOSGEB şartları hem ağır hem de eğiticidir. KOSGEB kredisini en fazla 3 defa olumsuz sonuçlanır. 3 defa olumsuz olan kişilerin bir başka kredi seçeneği yoktur. Şimdi sizlere KOSGEB başvuru sorgulama hakkında bilgiler verelim.

Kosgeb Kredisi

KOSGEB Başvuru Sorgulama İşlemi

KOSGEB kredisi başvurusu yaptınız ve başvuru sonucu öğrenme, başvuru durumu öğrenmek istiyorsanız resmi internet sitesi üzerinden sorgulama yapabilirsiniz. www.kosgeb.gov.tr adresine girdikten sonra sayfanın aşağı tarafına doğru işletme durum sorgulama butonu göreceksiniz. Bu butona tıkladıktan sonra bir sayfa açılacaktır. Açılan sayfada vergi numaranızı girmeniz gerekecektir. Vergi numaranızı kolay bir şekilde girdikten sonra durum sorgulamanızı yapabilirsiniz.

Resmi internet sayfasında ayrıca KOSGEB faizsiz kredi başvurusu yapmış olan kişilerde durum sorgulama yapabilirler. KOSGEB kredisi almak için ayrıca Akbank, Denizbank, Finansbank, Garanti Bankası, Halkbank, İş Bankası, Vakıfbank, Yapı Kredi ve Ziraat Bankası tarafından kredinizin değerlendirilmesi gerekir. Bu bankalardan birisi ile çalışarak kredi ön onayı alabilirsiniz. Bu bankalardan istediğinizi seçebilirsiniz. Eğer çalıştığınız bankalarda KOSGEB kredi başvurusu varsa ilk olarak kendi çalıştığınız bankaları tercih etmenizi öneririz.

KOSGEB krediniz onaylandığında size e-posta ve SMS yolu ile ilgili bilgilendirileceksiniz. Ayrıca banka tarafından da aranacaksınız.

KOSGEB Onaylandı, Para Ne Zaman Yatar?

KOSGEB bütün şartlarını uyguladınız ve krediniz onaylandıysa paranızı 1 ay içinde alabilirsiniz. Krediyi aldığınız günden sonra 1 sene KOSGEB sizden geri ödeme istemeyecektir. Daha sonra 36 ay vade olacak şekilde 3 ayda 1 ödeme yapacaksınız. Bunu banka ve KOSGEB kurumundan öğrenebilirsiniz. KOSGEB kredilerinde aylık ödeme yapılmaz.

E-Devlet İşletme Durum Sorgulama İşlemi

KOSGEB durum sorgulama işlemini e-devlet sitesi üzerinden de yapabilirsiniz. KOSGEB işletme durum sorgulama ekranından kolayca KOSGEB kredinizin durumunu öğrenebilirsiniz. E-devlet şifreniz varsa TC Kimlik numaranız ile birlikte aşağıdaki linke tıkladıktan sonra giriş yapın ve sizden istenilen bilgileri yazarak durum sorgulama yapın.

https://www.turkiye.gov.tr/kosgeb-isletme-durum-sorgulama

Daha önceden KOSGEB kredisi alanlar bir daha bu kredilerden yararlanamazlar. KOSGEB faizsiz kredi desteği sadece 1 kişiye 1 kere verilmektedir. Bu yüzden en iyi fikirleriniz üzerinden giderek başvurunuzu yapınız. İyi fikir ve iyi proje ile KOSGEB başvurusu yaparsanız red olma olasılığı da azalacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu