Kara Listedeyim Kredi Çekebilir Miyim? (Detaylı Anlatım) | uygunhibekredi.com

Kara Listedeyim Kredi Çekebilir Miyim? (Detaylı Anlatım)

Kara Listedeyim Kredi Çekebilir Miyim? (Detaylı Anlatım)

Kara Listedeyim Kredi Çekebilir miyim? Kara Listeye Kredi Veren Bankalar Var mı? Bu konular hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız yazımızı okuyabilirsiniz. Kara Listedeyken kredi çekmek mümkün değildir. Bunun için internet ortamında çıkan haberlere itibar etmeyiniz. Bankalardan kredi alabilmeniz için öncelikle banka sizin kredi sicilinize ve kredi notuna bakmaktadır. Eğer icralık bir durumunuz varsa kara listede olduğunuz için bankalara yaptığınız başvuru anında olumsuz sonuçlanacaktır. Bazı müşteriler bu kara liste borçlarını kapattıktan sonra kredi alabilirler. Ama özellikle özel sektör çalışanları için bu durum söylemek imkansızdır. Şimdi sizlere kara liste borcunuzu kapattıktan sonra nasıl kredi alabilirsiniz bunun hakkında bilgiler vermek istiyoruz.

Kara Listede Kredi Alınabilir mi?

Bankalardan herhangi bir icralık durumunuzda kara listeye girersiniz. Bu durumun diğer adı ise kırmızı kalemdir. Kara listeye girdikten sonra artık bankalar tarafından olumsuz bir müşteri olursunuz. Bankalardan olumsuz müşteri olduğunuzda ise, kredi, kredi kartı, KMH gibi ürünleri kullanmanız imkansız olacaktır. Özellikle kara liste borcunuzu henüz ödemediyseniz, uzunca bir süre banka çalışması yapamazsınız.

Bankadan aldığınız kredi, kredi kartı ve KMH’ları gününde ödemediğiniz zaman ilk olarak siciliniz bozulmaktadır. Bu durumda bile bankalar size kredi imkanı vermemektedir. Uzun bir süre hiç ödeme yapmazsanız (90 gün) bankalar sizi icraya verecek ve borcunu tahsil etmek isteyecektir. Bu durumda kötü müşteri grubuna girer ve kara listeye merhaba demiş olacaksınız.

Kara Listeye Kredi Veren Bankalar

Bu tarz haberler genellikle kara listede olma sebebinizdeki borcunuzu kapattıktan sonra verilen kredilerdir. Bu işlemde herkese yapılmamaktadır. Örneğin emeklisiniz ve icralık borçlarınızı kapattıktan sonra emekli maaşı aldığınız banka size kredi verebilir. Ama normal bir müşteri için bu süre 5 yıl olmaktadır. Eğer sizde 5 yıl içinde kredi alamıyorum derseniz ya ipoteğinizin olması gerekir, ya da emekli bir kefilinizin olması gerekmektedir. Bankalar bazı durumlarda müşterilerin kara liste borçlarını kapattıktan sonra kredi verebilmektedir.

Kara Liste Borcumu Kapattım, Şimdi Ne Yapmalıyım?

Kara Liste borcumu kapattıktan sonra icra dairesinden ve borçlu olduğunuz bankadan borcu kapattığınıza dair yazılarla giderek ekranlardan düşürmeniz gerekmektedir. İcra dairesindeki işlemi bazı avukatlar yapmaktadırlar. Ama bazı avukatlar için bu söz konusu değildir. Bu yüzden borcunuzu ödedikten sonra muhakkak BORCU YOKTUR kağıtlarını almayı unutmayın. Hatta bu borcı yoktur kağıtlarını ömür boyu saklamanızı öneririz.

Borcu yoktur kağıtları ile birlikte kara listeye girdiğiniz bankaya giderek borcu ödediğinizi söyleyerek ekranlardan düşümünü yaptırabilirsiniz. Bu işlem bazı durumlarda 1-2 gün sürse de bazı bankalar 5 dakika içinde yapmaktadırlar. Bankaların operasyon servislerinin hız ve çalışmasına göre değişmektedir. Daha sonra icralık olduğunuz icra dairesine giderek de dosyanızın iptalini ve düşümünü sağlayabilirsiniz. Bu işlemi e-devlet üzerinden de takip edebilirsiniz. Düşüm işlemi yapıldıktan sonra eğer özel sektör çalışanı iseniz 30 gün beklemenizi öneririz. Öncelikle bankalardan kredi kartı başvurusu yapmanızı öneririz. Gelişi güzel tüm bankalara kesinlikle kredi kartı başvurusu yapmayınız. Bankalardan kredi kartı başvurusu yapmanız için, önceliğiniz maaş aldığınız banka olmalıdır. Ayrıca maaş aldığınız bankadan ek hesap açtırarak da kredi notunuzun oluşumuna katkı sağlayabilirsiniz.

Kredi Notum Nasıl Yükselir?

Kredi kartı veya KMH aldıktan sonra bu aldığınız ürünlerin ödemelerini 90 gün boyunca gününde ödemeniz gerekmektedir. Bu süre içinde kesinlikle hiçbir bankaya kredi başvurusunda bulunmayınız. Bankalardan yapacağınız kredi başvurularında olumsuz olması durumu sizin kredi notunuza büyük etki edecektir. Daha sonra 90 gün içinde kredi notu sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Kredi Notu Sorgulama adlı yazımızı okuyarak bu konu hakkında bilgi alabilirsiniz.

İnternet üzerinden kara listeye kredi çıkartılır gibi ilanlara başvurmamanızı öneririz. Bu durumlarda başvuru yapacağınız en yetkili yer bankalardır. Bankalardan kredi başvurusunu nasıl yapabilirsiniz kolayca öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir