Ana SayfaBankalar

Kara Listeden Nasıl Çıkılır? (Gerçek ve Kısa Bilgiler)

Kara Listeden Nasıl Çıkılır? Kara Listeden Çıkmak İçin Ne Yapmak Lazım? Kara Listede Olan Kişiler Bankalardan Kredi Alabilir mi?

Kara listede olan kişiler maalesef bankalardan kredi ve kredi kartı kullanamazlar. Bunun için ilk olarak yapılacak işlem kara listeden çıkmaktadır. Ülkemizdeki bankaların hepsi aynı sistem üzerinden kişilerin sorgularını yapmaktadırlar. Eğer kişi kredi notu düşükse ve kredi sicili kara listeye girdiyse maalesef yaptığı kredi başvurusu olumsuz sonuçlanacaktır. Bu yüzden bankalardan kredi başvurusu yaptığınız zaman sizi sorgulama yaparlar ve uygun olmadığınız da kredinizi vermezler. Bu işlemlere girmek istemiyorsanız kara listeden çıkmanız gerekmektedir. Kara listeden nasıl çıkılır bu konu hakkında sizlere bilgiler vereceğiz.

Kara Liste Nedir?

Halk dilinde kara liste kırmızı çizgi veya kırmızı kalem olarak da adlandırılmaktadır. Bankalardan eğer kırmızı çizgi yediyseniz kredi almanız imkansızdır. Bu gibi kişilerin kredi almaları için öncelikle kara listeden çıkmaları gerekmektedir.

Bankalarda kullandığınız tüm kredi ve kredi ürünleri dahil tüm para işlemleriniz kayıt altındadır. Özellikle banka borçlarınızı ödemediğiniz zaman bu durum sizin banka sicilinize etki edecektir. Banka sicilinize etki edecek olan bu işlemler sonunda da başvurularınız olumsuz sonuçlanacaktır. Kredi ve kredi kartlarınızı 90 gün boyunca ödemezseniz banka sizi icraya verecektir. Bu durumda yapmanız gereken eğer ödeyemiyorsanız yapılandırma talebi yapmanızdır. Çalıştığınız bankadan bu işlem hakkında bilgiler alabilirsiniz. Eğer bu işlemi yapmazsanız banka sizi avukata verecek ve siz artık kara listede olan bir müşteri olacaksınız.

Kara Listeden Nasıl Çıkarım?

Kara listeden çıkmak için bankaya olan borçlarınızı ve avukata olan borçlarınızı ödemeniz gerekmektedir. Eğer borçlarınızı ödemediyseniz ve 5 yıl sonra silinir diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Borçlarınız her yıl güncellenecek ve Varlık şirketlerine devir olacaktır. Bu yüzden kara listeye düştüğünüz borçları ödemek ilk işiniz olacaktır. Bu borçları ödedikten sonra icra dairesinden dosyanızın düşümünü yapınız. Bu işlemi bazı avukatlar yapmıyorlar. Daha sonra borçlu olduğunuz bankaya giderek borcu yoktur kağıtlarını alıp ekranlarda güncellemesini isteyiniz. Bu işlemlerden sonra Kara Listedeyim Kredi Çekebilir miyim adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Kara Liste Sorgulama

Kara listede olup olmadığınızı öğrenmek istiyorsanız öncelikle borcunuzun olup olmadığını bilmeniz gerekir. Ama eğer borcunuzu hatırlamıyorsanız bu durum için sorgulama işlemi yapabilirsiniz. www.findeks.com sitesine girerek kara liste sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Buraya üye olduktan sonra tüm banka kara liste sonuçlarınızı öğrenebilirsiniz. Ayrıca banka şubelerine giderek kredi başvurusunda bulunursanız krediniz kara liste yüzünden ret olursa bankacı size söyleyecektir. Kara listeden kurtulduktan hemen sonra kredi başvurusu yapmayınız. İlk olarak kredi kartı almayı deneyiniz. Daha sonra otomatik olarak zaten banka siciliniz yükselecek ve kara liste bankalar tarafından görülmeyecektir. Emekliler ve devlet memurlarında bu süre daha hızlı ilerlerken özel sektör çalışanları ve diğer kişiler için bu işlemlerin yavaş  ilerlediğiniz söyleyebiliriz.

Yukarıda sizlere kara listeden nasıl çıkarsınız bunun hakkında bilgiler verdik. Bu konu hakkında sormak istediklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmına yazarak bize bildirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu