Ana SayfaSon Dakika

İşsizlik Maaşına İcra Gelir Mi?

İşsizlik Maaşına İcra Gelir mi? Bu konu hakkında sizlere detaylı bilgiler vereceğiz. İşsizlik maaşı bildiğiniz gibi sigortalı çalıştığını iş yerlerinde belirli şartlar dahilinde ayrılan ve bu yükümlülükleri taşıyan kişilere verilen bir yardım parasıdır. Yeni bir iş bulasıya kadar geçimini devam ettirilmesi için devlet tarafından verilen bir maaştır. İşsizlik maaşı almak isteyenlerin belirli şartlara uygun kişiler olması gerekiyor. Sigortalı prim sayınızdan tutunda çalıştığınız iş yeri ve zamanına kadar bir çok şartı vardır. Yeni bir işe başladınız ve işten ayrıldığınız zaman işsizlik maaşı alamazsınız.

İşsizlik maaşı almaya başlayan kişilerin en çok merak ettikleri konulardan birisi de aldıkları maaşa borçlarından dolayı icranın gelip gelmeyeceğidir. Bu yazımızda sizleri bu konu hakkında bilgilendireceğiz. İşte detaylar.

İşsizlik Maaşına İcra Gelir Mi?

Önceki iş yerinizde belirli sürelerde çalışma yaparsanız ve bu çalışmalar sonunda işten kendi isteğiniz haricinde ayrılırsanız işsizlik maaşı alabiliyorsunuz. İşsizlik maaşı sizin primlerinize ve gün sayılarınıza bakarak ödenmektedir. Maaş almaya başladığınız günden itibaren yeni bir iş bulduğunuzda maaşınız kesilecektir. Bu yüzden işsiz kaldığınız günlerde bu maaştan yararlanarak geçim sıkıntınızı giderebilirsiniz.

İşsizlik maaşı alan ve icralık borçları olan vatandaşların merak ettiği konulardan birisi ise maaşına icra gelip gelmeyeceğidir. Eğer bir iş yerinde çalışıyorsanız bu maaşınıza avukatlar 3/1’ine el koyabiliyor. Ama işsizlik maaşına böyle bir şey yapmaları mümkün değildir. Yani kısacası işsizlik maaşına icra gelmez. Bu devlet destekli yardım parası olduğu için hiçbir kurum bu maaş üzerine bloke koyamazlar.

Maaşa Haciz Nasıl Konuyor?

İşsizlik maaşına hiçbir şekilde kimseler icra koyamazlar. İşsizlik maaşına icra koyarız diyenlere inanmamanızı öneriyoruz. Normal bir iş yerinde asgari ücretli çalışan iseniz ve avukatlara borcunuz var ise maaşınızın 3 de 1’ine haciz konulabilir. Bu durumda da borcunuz ödenir ve borcunuz bittikten sonra haciz kesilir. Ama eğer işten ayrıldınız ve işsizlik maaşı almaya başladınız bu durumda hiçbir şekilde icra ve haciz konulmaz.

İşsizlik Maaşına Bloke Koyulur mu?

Banka borçları olsun, diğer tüm özel şirketlere olan borçlarınız olsun ödenmediği zaman avukatlara verilmektedir. Borcunuzun üzerine avukatlık masrafı da eklenerek bu borçların ödenmesi istenmektedir. Durum böyle olunca avukatlarda üzerinize kayıtlı olan mallara haciz koyarak satışını yapabilirler. Ayrıca bir iş yerinde çalışıyorsanız da maaşınıza bloke koyarlar ve kesinti yaparlar. Bu şekilde borcunuzu ödemiş olursunuz. İşsizlik maaşı alan kişilerin ise bu konuda merak ettikleri maaşım bloke olur mu olmuştur. İşsizlik maaşınız icra ve bloke koyulmaz. Bu maaştan kesilen tek şey damga vergisidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu