Banka

İskansız Eve Kredi Veren Bankalar 2021

İskansız eve kredi veren bankalar hangileridir? Bu bankalardan konut kredisi veya ipotekli kredi alacağımız zaman iskan şartı var mıdır? Bu konular hakkında hazırladığımız bu yazımızda merak ettiğiniz ve aklınızda kalan soruları cevaplayacağız. Bir evin inşaatı tamamlandıktan sonra ilk iş olarak iskan belgesi alınmaktadır. Bu iskan belgesi oturma izni olarak belirtilmektedir. İskan belgesi olmayan evlere veya işyerlerine belediyeler ruhsat vermezler. Ayrıca eğer iskanı olmayan bir eviniz var ise elektrik aboneliği veya su aboneliği de alamazsınız. İskansız eve kredi çekmek isterseniz hangi durumlardan faydalanabilirsiniz bunun hakkında bilgiler verelim.

İskansız Eve Kredi Veren Bankalar 2021

Eğer bir ev için iskan belgesi almak istiyorsanız evin tüm özelliklerinin eksiksiz olması gerekmektedir. Evin bulunduğu apartmanın, apartman boşluğunun, asansör boşluğunun ve dış cephesinin usule uygun olarak bitirilmesi gerekmektedir. İskan belgesinin bir diğer adı yapı kullanım belgesidir. Yapı kullanım belgesi olmayanlar kredi alabilir mi bunun hakkında sizlere bilgi vereceğiz.

İskan veya Yapı Kullanım Belgesi Nedir? Nasıl Alınır?

Yapı kullanım belgesi bir yapının tüm şartlara uygun olması durumunda oturmak için her hangi bir sıkıntı olmaması durumunda verilen önemli bir belgedir. Yapı kullanım belgesi olmayan evlerde oturamaz, elektrik ve su bağlatamazsınız. İskansız evler bilindiği gibi can ve mal kaybına yol açacakları için kullanım izni verilmemektedir. Eğer iskan veya yapı kullanım belgesi almak istiyorsanız evinizin tüm şartlara uygun ve inşaatının bitmesi gerekmektedir. Bu belgeyi belediyelerden imar birimlerinden alabilirsiniz.

Eğer bir ev alacaksanız ve bu evin iskan sorunu var ise öncelikle araştırmasını yapmanız gerekmektedir. Bu alacağınız konutun neden iskan belgesi almadığını öğrendikten sonra nasıl alabilirsiniz bunun hakkında çalışmalar yapabilirsiniz. Tüm verilen şartlara uygun bir konut olduktan sonra yapı kullanım belgesi almanız için bir sıkıntı bulunmaz. İskan belgesi almak önemlidir. İskan belgesi alarak hem oturma izninizi de almış olursunuz.

İskansız Eve Hangi Banka Kredi Vermektedir?

Yapı kullanım belgesi olmayanlara bazı bankalar kredi verebilmektedir. Ayrıca eğer başka bir konutunuz var ve iskan belgesi olmayan bir eve kredi almak istiyorsanız iki evinizi de ipotek ettirerek kredi alabilirsiniz. İskansız eve kredi almak istiyorsanız bazı banka şartlarına uygun olmanız gerekmektedir. Her banka bu krediyi vermez. Eğer inşaat halinde bir konutunuz var ise bu konuta ekspertiz değerinin %50’sine kadar kredi alabilirsiniz. Aşağıdaki bankalardan uygun faizlerle kredi başvurunuzu yapabilirsiniz.

  • Ziraat Bankası
  • Vakıfbank
  • ING Bank
  • Yapı Kredi Bankası
  • İş Bankası
  • Halkbank
  • Burgan Bank

Faiz oranlarını öğrenmek istiyorsanız bankaların güncel internet sitesinden veya en yakın banka şubelerinden öğrenmeniz gerekmektedir. Bu bankalardan kredi başvurusu yapmadan önce şartlarını öğrenmeniz gerekir. Bankalardan kredi notu yüksek olmaz durumunda ancak kredi alabilirsiniz. Eğer kredi notunuz düşük ise bankalardan yapacağınız kredi başvurusu olumsuz sonuçlanacaktır. Kredi notunuzu öğrenmek için tıklayınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu