Ana SayfaSon Dakika

IBAN Numarası Nedir, Nerede Yazar?

IBAN numarası nerede yazar? IBAN numarası öğrenme işlemi? Bu konular hakkında bilgi almak istiyorsanız yazımızın devamını okuyabilirsiniz. Para transfer etmek istediğiniz zaman IBAN kelimesini fazlaca duymuş olabilirsiniz.  IBAN numarası sizin banka hesap numaranızdır. Bankalardan para gönderimi yaptığımızda EFT ve Havale işlemleri yapmaktayız. EFT işlemleri için geçerli olan IBAN numarası ile istediğimiz kişinin hesabına parayı aynı gün içinde gönderebiliriz. Hesap numarası ile sadece kendi bankamız arasında para gönderimi işlemi yapabiliriz. Ancak diğer banka ödemelerini yapmak istiyorsanız EFT işlemi ve IBAN numarası sayesinde yapabilirsiniz. IBAN numarası her bankanın kendi şube kodu ile birlikte değişir. Her bankada açtığınız her hesapta ayrı bir IBAN numaranız olur. Aynı hesap numarası gibi IBAN numarası da her bankada değişiktir. IBAN numarası 26 haneli bir numaradır. Bu numaranın içinde ülke kodu, karakter sayısı, hesap numaranız ve banka kodu bulunmaktadır. Peki bu IBAN numarası nerede yazar? IBAN numarasını nasıl öğrenirim hakkında sizlere bilgiler verelim.

IBAN Numarası Öğrenme

IBAN numarasını pek çok yolla öğrenebilirsiniz. Eğer bir bankadan hesap açtıysanız IBAN numaranız otomatik olarak oluşmuştur. İlk olarak eğer IBAN numaranızı bilmiyorsanız en kolay yöntem olan internet bankacılığı veya mobil şube üzerinden öğrenmek olacaktır. İnternet bankacılığına girdiğinizde hesaplarım bölümünden hesap numaranız ile IBAN numaranızı öğrenebilirsiniz. TR ile başlayan 26 haneli rakam IBAN numaranızdır. IBAN numarasını öğrenmek ücretsizdir.

Ayrıca hesabınızın olduğu banka şubesine giderek kimliğinizle IBAN numaranızı öğrenebilirsiniz. Bankaya gidecek vaktiniz yok ise bankanızın müşteri hizmetleri numarasını arayabilir veya ATM’ye kartınızı soktuktan sonra hesaplar bölümünden IBAN no öğrenme işleminizi yapabilirsiniz. Hiç uğraş vermeden anında öğrenmek istiyorsanız cep telefonunuzdan bankanın mobil uygulamasını indirin ve hızlı bir şekilde öğrenin. Ayrıca hesabınızı kopyala yapıştır yaparak para göndermek isteyen kişiye mesaj bile atabilirsiniz.

IBAN Numarası Nerede Yazar?

Bankadan bir hesap açtığınız zaman otomatik olarak IBAN numaranız oluşacaktır. Eğer hesap cüzdanı aldıysanız orada IBAN numarasını görebilirsiniz. Bu IBAN numarası ile tüm para işlemlerinizi halledebilirsiniz. IBAN numarası aynen şu şekildedir.

  • TR – Ülke Kodu
  • 54 –
  • 00075- Banka Kodu
  • 0 – Rezerv Alanı
  • 0000011111111134 – Hesap Numarası

IBAN numarasının son 16 hanesi sizin hesap numaranızdır.  Bazı bankamatik kartlarının üzerinde IBAN numarası da yazar. IBAN numarası yazan kartlar Finansbank, Odeabank gibi bankaların ATM kartlarıdır. Son zamanlarda verilen kartlar da ise güvenlik açısından IBAN numarası yazmamaktadır. Kart numaranızı kesinlikle IBAN numarası diye yazmayınız. IBAN numarası 26 hanelidir ve TR kodu ile başlar. Eğer IBAN numaranızı öğrendiyseniz son 16 hanesi ile hesap numaranızı da öğrenebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu