Ana SayfaBankalarEFT SaatleriSon Dakika

Hafta Sonu Havale Yapılır mı? (Detaylı Anlatım)

Hafta sonu Havale Yapılır mı? Hafta sonu nasıl Havale işlemi olur? Bu soruları merak ediyorsanız yazımızı okuyabilirsiniz. Bankalar her anımızda artık yanımızda olan ve tüm işlemlerimizi yaptığımız kurumlar olmuşlardır. Bu sebeple de internet bankacılığı ve banka ATM’leri ile tüm bankacılık işlemlerini artık bankaya gitmeden yapabiliyoruz. Para transferleri yapmak istediğimiz zaman ise yine bankaları tercih etmekteyiz. Daha önceleri bir kişiye para göndermek istediğimiz zaman PTT üzerinden para gönderirdik. Hala bu sistemi kullanan kişiler var ama, şu an ki teknoloji ile oturduğunuz yerden hesabınızda para olması durumunda istediğiniz zaman istediğiniz kişiye para gönderebiliyorsunuz. Eğer kendi banka hesapları arasında para göndermek istiyorsanız Havale, başka bankaya para transferi yapmak istiyorsanız da EFT işlemi yapmanız gerekmektedir. Bu işlemlerinde belirli saatleri olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle EFT işlemleri için EFT saatleri mevcuttur. Bu konumuzda sizlere Havale işlemleri hakkında bilgiler vereceğiz. Ama önce EFT ve Havale işlemleri arasındaki farktan bahsetmek istiyoruz.

Havale ve EFT Arasındaki Fark Nedir?

Para transferi yapacağımız zaman karşımıza çıkan iki terim EFT ve Havale’dir. Bazıları bu iki teriminde aynı olduğunu düşünmektedir. Ama yanlış bir düşünce olduğunu söylemek istiyoruz. Eğer bir bankadan başka bir banka IBAN numarasına para göndermek istiyorsanız bunu sadece EFT işlemi yaparak yapabiirsiniz. EFT işlemleri hafta içi mesai saatleri arasında bankanızın belirlediği saatler arasında yapılmaktadır. EFT işlemleri hafta sonu yapılmaz. Hafta sonu EFT işlemlerini sadece işleme alır ve havuzda bekletirsiniz. İlk mesai saatinde karşı tarafın hesabına geçer. Bunun sebebi ise EFT işlemlerinin merkez bankası onayından geçmesidir. Merkez bankası tatil ve kapalı olduğu saatlerde EFT işlemi yapılmaz.

Havale işlemleri ise bir bankadan aynı bankanın başka bir hesabına yapılan para transferidir. Havale işlemleri için herhangi bir saat yoktur. 7 gün 24 saat hatta hafta sonları bile havale işlemi yapabilirsiniz.

Hafta Sonu Havale Yapılır mı?

Asıl konumuz olan hafta sonu havale işlemi için yapılır diyebiliriz. Hafta sonu havale işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. İster cebe havale, isterseniz de kişinin hesap numarasına aynı banka olmak şartıyla para gönderebilirsiniz. Hafta sonu havale işlemleri anında karşı tarafın hesabına geçecektir. Havale işlemleri yapmak için Banka ATM’si, internet bankacılığı veya müşteri hizmetlerini arayarak yapabilirsiniz. Bankanın kapalı olduğu saatlerde de bu hizmetleri kullanarak havale işleminizi yapabilirsiniz.

Hafta Sonu Başka Bankaya Para Transferi Yapmak

Eğer hesaplar farklı bankalardaysa ve göndereceğiniz limit yüksekse EFT işlemi yapmalısınız. Ayrıca acil para transferi yapmak istiyorsanız CEP bank üzerinden internet bankacılığını kullanarak kişinin cep telefonuna para gönderimi yapabilirsiniz. Bu işlemin adı cebe havale olarak geçmektedir. Cebe Havale nasıl yapılır adlı sayfamıza giderek bu konu hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Bu para gönderiminin de limitli olduğunu söylemek isteriz. Yüksek limitli para gönderimlerinizde tekrardan söylemek gerekirse EFT işlemi yapılır. EFT işlemleri de sadece hafta içi yapılmaktadır.

Hafta Sonu Havale Yapılır mı? Adlı yazımızı sizlerle paylaştık. Bu konu hakkında sormak istediklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmında yazabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu