Ana SayfaBankaDevlet DestekliEsnaf Kredisi

Esnaf Kefalet Kredileri 2019 (Başvuru ve Şartlar)

Esnaf Kefalet Kredileri almak isteyen vatandaşlarımız için hazırladığımız bu yazımızda Esnaf Kefalet Kredisi 2019 faiz oranları, başvuru şartları ve hesaplamaları hakkında bilgiler vereceğiz. Esnaf olan vatandaşlarımızın en çok merak ettikleri konulardan bir tanesi de esnaf kefalet kredisi nasıl alınır olmuştur. Her yıl devlet tarafından destek verilerek esnaflarımıza verilen bu krediden faydalanmak istiyorsanız bazı şartlara uygun olmanız gerekmektedir. Her haber sitesinde, televizyonda ve internette sürekli karşımıza çıkan esnaf kefalet kredisi pek çok esnafımıza ilaç niteliğinde bir destek olmuştur. Eğer sizde şartlara uygunsanız esnaf kefalet kredileri başvurusu yapabilirsiniz. Bu yazımızda sizlere bu konu hakkında detaylı bir şekilde bilgiler vereceğiz.

Esnaf Kefalet Kredisi 2019

Esnaf ve Sanatkarlar kooperatifi 1951 yılında ülkemizde kurulmuş ve kurulduğu zamandan beri bir çöke esnafımıza destek olarak ayakta tutmuştur. İşini yenilemek isteyen, şubeleşmek isteyen, işini büyütmek isteyenlerin kredi için her zaman ilk tercihi esnaf kefalet kredisi olmuştur. Sizde esnaf kefalet kredisi ile kendi işinize büyük bir yardım sağlayabilirsiniz. Esnaf kefalet kredisi alabilmeniz için bazı şartlar mevcuttur. Eğer bu şartlara uygun bir esnaf iseniz kredi almamanız için herhangi bir neden olmayacaktır.

Esnaf Kefalet Kredisi Limitleri Ne Kadar?

Esnaf kefalet kredilerinde işletmelerinizin giderleri için 200.000 TL’ye kadar kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Yeni iş yeri açacaksanız ve iş yeriniz için taşıt almak istiyorsanız da 500.000 TL’ye kadar kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Kredi başvurusu yapmadan önce esnaf kefalet kredisi şartlarına uygun olup olmadığınıza bakmanızı öneririz. Çekeceğiniz bu kredilerde vade ise 60 ay olarak belirlenecektir. Kredi taksitlerinizi aydan aya, 3 aydan aya, 6 aydan aya olarak ödeyebilirsiniz.  Esnaf kefalet kredileri faiz oranı 12 ay vadeye kadar yıllık %4, 12 aydan 60 ay vadeye kadar ise yıllık %5 olarak hesaplanmıştır.

Esnaf Kefalet Kredisi Şartları Nelerdir?

Her kredide olduğu gibi esnaf kefalet kredisinde de belirli şartlar vardır. Kredi başvurunuzu yaptıktan sonra şartlara uygunsanız Halkbank aracılığı ile size kredi verilmektedir. Bu şartlar ise şunlardır.

 • Esnaf ve Sanatkar Olmak
 • Esnaf ve Sanatkarlar Odasında Üye Olmak (Kayıtlı olmalı)
 • Kefalet alacağınız kooperatifin bölgesinde yer alan bir adreste olmanız veya şirketinizin bu bölgelerdeki adreslerde olması gerekmektedir.
 • Aynı anda birden fazla Esnaf ve Sanatkarlar Kooperatifleri ile ortak olmamak.

Bu şartlara uygunsanız Halkbank tarafından verilen Esnaf Kefalet kredisi başvurusunda bulunabilirsiniz. Esnaf kefalet kredileri 2018 yılında bir ara durdurulmuştu. Esnaf kefalet kredileri neden durduruldu diye soran arkadaşlarımız için çok fazla başvurunun olması ve kredi için ayrılan limitin dolması yüzünden böyle bir karar alınmıştı. Esnaf kefalet kredileri ne zaman açılacak diye merak ediyorsanız Ocak 2019 yılı itibari ile verilmeye başlanmıştır. Sizde evraklarınızla birlikte başvurunuzu yapabilirsiniz.

Esnaf Kefalet Kredileri Başvurusu

Esnaf kefalet kredisi başvurusu yapmak istiyorsanız öncelikle bölgenizde bulunan esnaf ve sanatkarlar kredi ve kefalet kooperatifine üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak istiyorsanız bireysel üyelik kabul edilmemektedir. Şirketinizin üzerinden ticari üyelik yaptırmalısınız. Buraya üyelik başvurusuna giderken vergi levhanızı, faaliyet belgenizi, ticaret sicil gazetesi gibi şirketinizle ilgili tüm evrakları da yanınızda götürmeniz gerekmektedir. Üyelik işleminizi bitirdikten sonra ilk başvuruyu yine üye olduğunuz kooperatiften yapmalısınız. Kredi başvurusundan sonra gerekli incelemeler yapılır ve size geri dönüş yapılır. Eğer yaptığınız bu başvuru onaydan geçerse Halkbank’a esnaf kefalet kredisi kullanmanız için yönlendirilirsiniz. Bundan sonraki işlemleri de sadece Halkbank üzerinden yapacaksınız demektir. Halkbank’a yönlendirildiğiniz zaman kredi onayı almış demek değilsiniz. Bu sefer banka sizin şirketinizin kredi siciline ve kredi notuna bakacaktır. Eğer herhangi bir banka sorununuz ve vergi borçlarınız yoksa kredi onayı alabilirsiniz. Kredi onayını aldıktan sonra da Halkbank üzerinden kredinizi alacak ve yaptığınız ödeme tablosuna göre ödemelerinizi yapacaksınız.

Esnaf Kefalet Kredileri İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

 • Nüfus Cüzdanı
 • Vergi Levhası
 • Oda Kayıt Belgesi Aslı
 • Sicil Günlük Tasdiknamesi
 • İkametgah Belgesi
 • Vergi Dairesi mükellefiyet belgesi
 • Yıllık Ciro Belgesi

Bu evraklar ile başvurunuzu yapabilirsiniz. Ayrıca gerekli duyulma durumunda banka sizden ek evrak isteyebilir. Esnaf kefalet kredileri hesaplama işlemlerini de banka üzerinden kolayca yapabilirsiniz. 100.000 TL’lik bir kredide 60 ay vade yaparsanız aylık 1.894 TL ödeme yapacaksınızdır. Eğer 100.000 TL 36 ay vade ile kredi başvurusu yaparsanız aylık olarak 3.004 TL bir ödeme yansıtılacaktır. Eğer üretici iseniz Üreticilere Faizsiz Kredi adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu