Erasmus

Erasmus Hibesi Nedir? Erasmus Şartları ve Ücretleri 2020

Erasmus Plus Programı daha önce sadece Erasmus ismiyle yürütülen 2014 yılı itibari ile sona eren Hayat Boyu Öğrenme Programı‘nın yeni adıdır. 2014-2020 Yılları arasında Erasmus Plus olarak hibe desteği ile devam edecektir. Bu yazımızda Erasmus Plus Nedir, Erasmus Şartları Nelerdir, Erasmus Başvurusu Nasıl Yapılır gibi konulara değineceğiz.

Erasmus+ (Erasmus Plus), Avrupa Birliği tarafından eğitim, iş deneyimi ve sportif aktivite gibi alanlarda kişilerin kendilerini geliştirmeleri için hazırlanmış bir programdır. Erasmus, üniversite ve yüksek lisans öğrencilerinin ve eğitim görevlilerinin eğitimlerine yurt dışındaki bir üniversitede devam etmelerini sağlamaları ve yeni iş olanakları elde edebilmeleri amacıyla kurulmuş bir sistemdir. Erasmus’un sağladığı yurt dışı eğitim ve yurt dışı kariyer olanaklarına bir yurt dışı dil eğitimi ile de adım atabilirsiniz.

Erasmus ücretleri 2020

Avrupa’da genelde üniversitelerin devlet öğrenci yurtlarında aylık ücretler yemekten bağımsız olarak 100-300 euro bandında oluyor. Örneğin Polonya’da 80-100 euro’ya yurt bulabilirken, Danimarka’da 300-400 euro gerekebilir.Programa katılan öğrenciler her ay, ülkeye göre 300, 400, 500 ve 600 Euro olarak değişen Erasmus hibesi alıyor. Erasmus öğrencileri, bütün prosedürleri tamamladıktan sonra yurtdışına çıkmadan önce almaları gereken hibenin %70’ini almaktadırlar.

Erasmus şartları

  • Öncelikle, okuduğunuz bölümün Erasmus programından yararlanabildiğiniz bir bölüm olması gerekir. …
  • Lisans, ön lisans, yüksek lisans veya doktora öğrencisi olmanız gerekir.
  • Not ortalaması da çok ama çok önemlidir. …
  • Yüksek lisans veya doktora öğrencilerinin en az 2.50 veya 75 puanları olmaları gerekli.

Erasmus hibesi nedir?

Hibe karşılıksız olarak verilen paradır. Her ihtimale karşı belirtmek istedik. Erasmus Hibesi Avrupa Birliği ve katılımcı devletlerin, Erasmus + programı ile yurt dışına giden adaylara Erasmus + kurallarını ihlal etmedikleri sürece geri istenmeyecek şekilde verilen paradır.
Ülke Grupları Hareketlilikte Misafir Olunan Ülkeler Aylık Hibe Öğrenim (Avro) Aylık Hibe

Staj

(Avro)

1. ve 2. Grup Program Ülkeleri Birleşik Krallık, Danimarka, Finlandiya, İrlanda, İsveç, İzlanda, Lihtenştayn, Lüksemburg, Norveç, Almanya, Avusturya, Belçika, Fransa, Güney Kıbrıs, Hollanda, İspanya, İtalya, Malta, Portekiz, Yunanistan, 500 600
3. Grup Program Ülkeleri Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Hırvatistan, Letonya, Litvanya, Macaristan, Kuzey Makedonya, Polonya, Romanya, Slovakya, Sırbistan, Slovenya, Türkiye 300 400

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu