Emekliye Müjde 2019, En Düşük Emekli Maaşı Ne Kadar? | uygunhibekredi.com

Emekliye Müjde 2019, En Düşük Emekli Maaşı Ne Kadar?

Emekliye Müjde 2019, En Düşük Emekli Maaşı Ne Kadar?

Emekliye Müjde. Ülkemizde bulunan milyonlarca emekli bu müjdeli haberi bekliyordu. En düşük emekli maaşı ne kadar olacak diye merak edenler için son dakika haberi ile sizlere paylaşımda bulunuyoruz. 2019 yılında ilk zam Ocak ayında yapılmıştı. Bu zam ile birlikte ülkemizdeki 12 milyonu geçen emekli vatandaşlarımız ikinci zammını Temmuz ayında alacakları açıklandı. En düşük emekli maaşı için devletimiz 1000 TL olarak ön görmüştü. Yalnız vatandaşlarımızın talebi ile bu sınır asgari ücret ile orantılı veya aynı olması istenmişti. En düşük emekli maaşı 2.020 TL olması için ise hükümet çalışmalar başlatmıştı.

En Düşük Emekli Maaşı Ne Kadar Olacak?

Emekli maaşı alan kişiler için 2019 yılında da bir çok konu ele alınacaktır. Ocak zamları ardından ikinci zamlarını Temmuz ayında alacak emekliler ayrıca Ramazan ve Kurban Bayramlarında hükümetin verdiği 1000’e liralık bayram ikramiyesini de alacaklardır. Bu süre içinde diğer merak edilen konulardan bir tanesi de en düşük emekli maaşı ne kadar olacak olmasıdır. Bu konu üzerinde pek çok haber çıkmaktadır. Bildiğiniz gibi 2019 itibari ile en düşük emekli maaşı 1000 TL olarak ayarlanmıştı. Bu şekilde emeklilerin mağduriyeti giderilmek istenmişti. Yalnız emekli vatandaşlar yeni bir taleple hükümetin kapısını çalmışlardır. En düşük emekli maaşının asgari ücret ile eşitlenmesini isteyen emekliler bu kararın hükmüne geçmesini ve yeni emekli maaşı hesaplamalarının da yapılmasını istemektedirler.

Emeklilere Yaşlılık Enflasyonu

Ayrıca emekli vatandaşlar yapılan zamların TÜİK verilerine göre yapılmasını istemiyorlar. Emekliler en çok yaptıkları harcamalar üzerinden belirlenen enflasyona göre zam almak istiyorlar.  TÜED danışmanı Cafer Yazıcıoğlu, lüks yaşamak için zam değil, geçinmek için zam istediklerini söyledi. TÜİK’in enflasyon sepetinde emeklilere dair maddelerin yer almadığını da söyleyen Yazıcıoğlu, emekli maaşlarının da en az asgari ücret kadar olmasını istediğini de belirtti.

En düşük emekli maaşı için henüz bir karar çıkmazken, şu an için ülkemizde uygulanan en düşük maaş 1000 TL olmuştur. 1000 TL altında hiçbir emeklimiz ücret almayacaktır. Bu konu ile ilgili çalışma yapan hükümet yakın bir zamanda en düşük emekli maaşını asgari ücretle birleştirmeyi planlamaktadır. Bu durumda tüm emeklilerin mağduriyeti giderilecek ve geçinebilecek kadar maaş alınabilecektir. Bu konu hakkında sormak istediklerinizi aşağıdaki yorum kısmında belirtebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir