E-Haciz Sorgulama ve Kaldırma İşlemi | 2019 | uygunhibekredi.com

E-Haciz Sorgulama ve Kaldırma İşlemi | 2019

E-Haciz Sorgulama ve Kaldırma İşlemi | 2019

E-Haciz Sorgulama Nasıl Yapılır? E-Haciz durumunu nasıl öğrenirim? E-Haciz nasıl kalkar? Bu konular hakkında merak ettiklerinizi sizler için hazırladık. E-haciz terimini duyduysanız bu şu anlama gelmektedir. Elektronik haciz sistemi vergi borcu, trafik borcu yani kısacası devlet borcunuz var ve bu borcu ödemediyseniz hesaplarınıza konan blokedir. Bu borcu vergi daireleri koymaktadır. Eğer banka hesaplarınıza e-haciz konulursa o hesabınızı kullanamaz ve bankada eğer paranız var ise bu paraya da el koyulmaktadır. Bunun için sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Şimdi sizlere e-haciz sorgulama işlemi nasıl yapılır bunun hakkında bilgiler vereceğiz.

E-Haciz Nedir?

Elektronik haciz devlete ait olan borçlarınızdan dolayı banka hesaplarınıza gelen bir blokedir. Eğer e-hacziniz varsa bankadan para çekemez, hesabınızı kullanamaz, yatırdığınız para blokede kalacaktır. Ayrıca kredi başvurusu yaptığınızda da kredi alamazsınız. Bunun için ilk olarak e-haciz işleminizi iptal etmeniz gerekiyor. Ayrıca aldığınız maaşınıza da haciz işlemi uygulanacaktır. Bu durumda borcunuzu yapılandırma yaparak e-haciz işleminden kurtulabilirsiniz.

E-Haciz Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-haciz işlemlerinizi  sorgulamak istiyorsanız öncelikle bu borcun neden sizin hesaplarınıza geldiğini öğrenmelisiniz. Trafik cezası, Motorlu taşıt vergi borcu, kira gelir vergisi, maliye borçları, vergi borçları bu e-haczinin sebebidir. Bu tür borçlarınız varsa banka hesaplarınıza bloke gelebilir. Normal bankalardan icralık olduğunuzda e-haciz uygulanmaz. E-haciz sadece vergi borçları, devlet borçları için gelen bir blokedir.

Sorgulama yapmak istiyorsanız devletin resmi internet sitelerinden bu işlemi yapabilirsiniz. E-devlet sitesi ve GİB internet sitesinden e-haciz sorgulaması yapabilirsiniz. Kişisel bilgileriniz için bu iki internet sitesinden sorgulama yapabilirsiniz.

Bu internet siteleri devletin resmi siteleridir. Buradan e-haciz sorgulama yapabilirsiniz. E-devlet sistemi üzerinden sorgulama yapmak için TC kimlik numaranız ile e-devlet şifrenizi girmeniz gerekmektedir. Eğer e-devlet şifreniz yoksa PTT şubelerine giderek kimliğiniz ve 2 TL karşılığında yeni şifre oluşturabilirsiniz. Ayrıca çalıştığınız bankaya giderek e-haciz konusunda detaylı bilgi alabilirsiniz.

E-Haciz Nasıl Kalkar?

Eğer banka hesaplarınızda e-haciz varsa ve bu haczi kaldırmak istiyorsanız bazı yöntemler ile 24 saat içinde haczinizi kaldırabilirsiniz. E-Haciz kaldırmak için borcunuzun olduğu vergi dairesine giderek borcu ödemeniz gerekir. Eğer borcun tamamını ödeyemezseniz taksitlendirme imkânından faydalanabilirsiniz. Devlet destekli senede 1 kere vergi borcu affı gelmektedir. Bu af olaylarını takip ederek sizde uygun koşullarda taksitlendirme yapabilirsiniz. Aksi takdirde borcunuzun yarısını peşinat olarak vermelisiniz. Geri kalan borcu da 12 aya kadar bölebilirsiniz. Bu tüm borçlar için geçerlidir. Eğer böyle bir işlem yaptıysanız e-haczinizin olduğunu gerekli personele söylemelisiniz. Ayrı bir gişede bu işlemi yapacaksınız. İşlem yaptıktan 24 saat sonra e-haciz kalkacaktır.

Gayrimenkuller Haciz Olur mu?

Gayrimenkuller ve araçlarınızın üzerine devlet haciz koyabilir. Ama bu haciz koyulduğunda aracınız satışa sunulmaz. Sadece borcunuzu ödemeden satamazsınız. Vergi borcunuzu ödedikten sonra gayrimenkul veya araçlarınızdaki haciz kalkacaktır.

Yukarıda sizlere e-haciz sorgulama ve kaldırma işlemi hakkında bilgiler verdik. Sormak istediklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmında bize sorabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir