Ana SayfaSon Dakika

E-Haciz Nedir? Nasıl Kaldırılır? [Detaylı Anlatım]

E-Haciz nedir? Bir diğer adı ile elektronik haciz hakkında sizlere bilgiler vereceğiz. Öncellikle e-haciz vergi ve trafik borcu olan vatandaşların banka hesaplarına uygulanan bir yöntemdir. Bu işyeri sahibi olsun, bireysel müşteri olsun herkese uygulanmaktadır. Bu durumda banka hesaplarınızı kullanamaz ve kredi başvurusu yapsanız dahi size sıkıntı yaşatacak bir durum olacaktır. Bu yazımızda sizlere e-haciz nedir? E-haciz nasıl kaldırılır? E-haciz detayları hakkında bilgiler vereceğiz.

e-Haciz Nedir?

Elektronik haciz sistemi devlete olan borçlarınızda uygulanan bir haciz sistemidir. Burada sadece banka hesaplarına haciz koyulur. Bu durumda banka hesaplarınızı kullanamaz ve kredi başvurusu yaptığınızda da kredi kullanamazsınız. Hesabınızdaki paraya devlet tarafından el koyularak ufak ufak borcunuzu ödemesini alacaklardır. Bu yüzden bu duruma e-haciz denir. E-haciz maaşınıza gelmez. E-haciz sadece hesabınızda olan paraya, fona, altına ve hisse senedine el koyar.

e-Haciz Süreci Nasıl İşler?

e-haciz işleminin uygulanması için vergi borcunuzun ödenmemesi veya trafik cezalarınızın ödenmemesi durumunda banka hesaplarına, üzerinize olan mal varlıklarına haciz koyularak uygulanır. “6183 sayılı kanunun 55.maddesine göre “ Amme alacağını vadesinde ödemeyenlere 7 gün içinde borcunu ödemeleri veya mal bildiriminde bulunmaları lüzumu bir “ödeme emri” tebliğ olunur.” Bu şekilde bir bildiri size gönderilecektir. Bu süreç sonrasında ödeme yapmazsanız e-haciz işlemi uygulanacaktır.

Hangi Mal Varlığına E-Haciz Uygulanır?

Devlete olan herhangi borcunuzdan dolayı banka hesaplarınıza ve mal varlıklarınıza haciz koyulmaktadır. Bu koyulan haczin adı elektronik haciz olarak bilinmektedir. Borcunuzdan dolayı banka hesaplarınıza, üzerinizdeki taşınmazlara, araba ve evlerinize direkt olarak haciz uygulanacaktır. Bu mal varlıklarına gelen hacizlerde her hangi bir sorun yaşamazsınız. Yani devlet borcunuzdan dolayı sizin mal varlığınızı satmaz. Sadece siz başkasına devir edemezsiniz. Araba ve ev satışı yapamazsınız. Eğer bu işlemlerden kurtulmak istiyorsanız vergi borcunuzu ödemeli veya yapılandırma yapmalısınız.

E-Haciz Nasıl Kaldırılır?

Devlete olan bir borcunuz varsa haciz gelmeden önce size bir bildirge gelecektir. Bu bildirge sürecinde eğer borcunuzu ödemezseniz e-haciz uygulanacaktır. Maaş hesaplarınız ve tüm banka hesaplarınıza haciz koyularak o hesapları kullanamayacaksınız. Eğer bir para yatırırsanız hesabınız e-hacizli olduğundan o yatan parayı kullanamayabilirsiniz. Bu yüzden bu sıkıntıdan kurtulmak için vergi dairesine giderek yapılandırma yapmalısınız. Veya vergi dairesine giderek borcunuzu kapatmalısınız. Borcunuzu kapattıktan veya yapılandırma yaptıktan sonra e-haciz kaldırma işleminizi yapmayı sakın unutmayın. Eğer siz başvuru yapmazsanız e-haciz kalacaktır. Bu yüzden borç kapatma işleminden sonra ilk olarak e-haciz kaldırma işlemini yapmalısınız. E-haciz kapatma işlemini yaptıktan 24 saat sonra bankalardan kalkar. Aynı gün kalkmayacağını söylemek isteriz.

Yukarıda sizlere e-haciz nedir? E-haciz nasıl kaldırılır? Hakkında bilgiler verdik. Sormak istediklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmına yazabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu