Ana SayfaSon Dakika

Döviz Yatırımı Nasıl Yapılır?

Döviz Yatırımı Nasıl Yapılır? Döviz ismi ülkemizde yabancı paralara verilen isimdir. Ülkemizin yaptığı tüm yurt dışı alışverişlerinde gerçekleşen para birimi döviz üzerinden ödenmektedir. Hangi ülke ile alışveriş yaparsanız o ülkenin para birimi ile alışverişinizi tamamlarsınız. Bu ülkemizde döviz olarak adlandırılır. Durum bu şekilde olunca ticaret işi yapanlar kur değiştiği zaman zarar veya kar edebilmektedirler. Bunun önüne geçmek için ise döviz yatırımı yapmaktadırlar. Döviz yatırımı ülkemizde çok tercih edilen yatırım şekillerinden birisidir. Eğer sizde döviz işi yapacaksanız yazımızı okuyarak dikkat etmeniz gerekenleri öğrenebilirsiniz.

Döviz Nedir?

Döviz ülkemizin dışında kullanılan para birimlerine verilen isimdir. Bir dolar yatırımı bir Euro yatırımı yapmak isterseniz Döviz yatırımı yapmalısınız.

Döviz Yatırımı Nasıl Yapılır?

Döviz Yatırımı yabancı ülkelerin para birimleri üzerinden yapılmaktadır. Dünya üzerindeki para birimleri genel olarak majör, minör ve egzotik olarak likit artışlarına göre 3 farklı grupta incelenmektedir. Ameikan doları, Euro, İngiliz sterlini, Japon yeni, Avusturalya doları, kanada doları ve İsviçre frangı ülkemizde en çok yatırım yapılan döviz çeşitleridir. Bu para birimleri ile hem ticari hem de yatırım faaliyetlerini gerçekleştirebilirsiniz. Bu grup majör para birimi grubuna girmektedir. Bu birimlerin dışında kalanlar ise minör ve egzotik para birimleridir. Ülkemizde kullanılan Türk Lirası minör grup arasında yer almaktadır. Ayrıca Türk Lirası paritelerle işlem görür.

İki farklı dövizin birbirine olan karşılığını ifade etmek parite kavramıdır. Örnek verecek olursak Dolar ve TL paritesinde Amerikan dolarının Liraya olan değeri sorgulanırken, Lira ile Doları döviz çiftinde de doların karşılığı hesaplanmaktadır. Bu durumlarda genel olarak majör birimler hesaplanır.

Döviz Yatırımı Yapmak

Son zamanlarda Dolar ve Euro’nun artışı ülkemizdeki yatırımcıları da döviz yatırımına itmiştir. Bir çok yatırımcı para kazanmak için bu fırsatı değerlendirmektedir. Kurda olan anlık dalgalanmalar doğru bir şekilde değerlendirilirse yatırımınız olumlu sonuçlanabilir. Eğer işlemlerinizi forex gibi bir piyasada yapıyorsanız ani hareketler sonucunda kazançlarınız karlı bir şekilde size yansıyabilir. Artık döviz bürolarından yatırım yapmak ve kuyumculardan altın almak eski bir moda olduğu için fazla tercih edilmemektedir. İnternet üzerinden birbirinden farklı döviz kurları üzerinden işlem yapabilir ve yüksek kazançlar kazanabilirsiniz. Dolar ve Euro dışında hangisine yatırım yapmalı diyorsanız İngiliz sterlini sizin için iyi bir seçenek olabilir. Ama yatırım yapmadan önce muhakkak araştırmanızı yapmanız gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu