Ana SayfaDevlet DestekliHibe Destekli KredilerKOSGEBSon Dakika

Devlet Teşvik Kredisi ve Şartları Nelerdir? Hibe Destek Kredisi Nasıl Alınır?

Devlet Teşvik Kredisi ve Şartları Nelerdir? Devlet Hibe Destek Kredisi Nasıl Alınır? Ülkemizde yeni bir iş kurmak isteyen genci olsun, kadını olsun, yaşlısı olsun devlet tarafından teşvik edilmek üzere krediler verilmektedir. Özellikle ev hanımlarını iş yeri sahibi yapmak isteyen devlet bu kişilere daha büyük teşvik kredisi vermektedir. Bu kredi uygulaması girişimciyi desteklemek için ve iyi iş yeri kurulması için Türkiye’nin her yerinde uygulanmaktadır. Kendinizi girişimci olarak görüyorsanız ve ülkeye faydalı olabileceğinizi düşünüyorsanız devlet teşvik kredisi başvurusu yapabilirsiniz. Devlet destekli teşvik kredilerinde başvuru yapacağınız bir çok yol vardır. Geri ödemesiz ve teşvik hibesi kredileri KOSGEB vermektedir. Bunun dışında kredi veren özel bankalarda vardır. Bu bankalardan da devlet destekli düşük faizli krediler alabilirsiniz.

Teşvik kredisi alırken KOSGEB başvurusu daha çok yapılmaktadır. KOSGEB kredisi almak için de şartlara uygun olmanız gerekmektedir. Şimdi sizlere bu şartlar hakkında bilgiler verelim.

KOSGEB Kredisi Şartları Nedir?

Devlet teşvik kredisi başvurusu yapacak olan kişiler KOSGEB kurumlarına birebir başvuru yapmalıdırlar. KOSGEB başvurusu sonrası uygulamalı girişimcilik eğitimi verilecektir. Bu eğitime katılım zorunludur. KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitim sertifikası adlı yazımızı okuyarak bu konu hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Uygulamalı girişimcilik eğitimini başarı ile bitirmeniz halinde KOSGEB hibe kredisinden ve faizsiz kredilerden faydalanabileceksiniz. Bu eğitimlere girmeniz ve katıldığınız ders saati %70’in üzerinde olması gerekir. Derse girmeden sınavda başarılı olsanız dahi bu kredilerden yararlanamazsınız. Bu yüzden verilen tüm şartlara uymalısınız.

KOSGEB Şartları Nedir?

KOSGEB sertifikasını başarılı bir şekilde aldıktan sonra KOSGEB kredilerine başvuru yapmak için sizin proje hazırlamanız gerekecektir. Bu proje geliştirme zor gibi gözükse de aslında kolay ve sizin yararınıza olacak bir durumdur. Yazacağınız proje ile yapacağınız işleri anlatacak ve kendiniz hakkında da bilgiler vereceksiniz. Bu projeyi muhakkak düzgün bir şekilde yazmalısınız. KOSGEB komitesi projenizi okuduktan sonra size kredi verecektir. Bu yüzden baştan sağma yapmayınız.

KOSGEB komitesi uygunluk raporu verirse KOSGEB veri tabanına kayıt işlemleri yapacaksınız. Daha sonra da krediniz açılacak ve yaptığınız harcamalarla faturanızı verdikten sonra kredinizi kullanabileceksiniz.

Devlet Teşvik Kredisi Başvuru Şartları Nedir?

Teşvik kredisi almak için yukarıda verdiğimiz şartlar haricinde birde banka tarafından uygulanan şartlara da dikkat etmeniz gerekmektedir. Teşvik kredisi başvurusunu bankalardan ve KOSGEB aracılığı ile yapıldığını söylemiştik. KOSGEB tarafından başvuru yapacaksanız, sertifikayı almalı ve projenizi uygun bir şekilde sunup krediyi alabilirsiniz. Bankalar üzerinden teşvik kredisi almak istiyorsanız da aşağıdaki şartlara uygun müşteriler olmanız gerekir.

  • Kredi kullanacak olan kişinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması ve 18 yaşını tamamlamış olması gerekir.
  • Başvuru işlemlerini Nüfus cüzdanı ile yapılmalıdır.
  • Başvuru yapacak olan kişinin kredi notu ve kredi sicili iyi olması gerekir. Bankalardan dolayı icralık durumunuz varsa kredi alamazsınız. Ayrıca hesaplarınızda vergi borcu, trafik borcunuzdan dolayı e-haciz varsa kredi başvurunuz olumsuz sonuçlanır.
  • Düzenli bir gelirinizin olması ve gerekirse kefilinizin de aynı şartlara uygun bir müşteri olması gerekmektedir.

Bu şartlara uygunsanız bankalardan ticari bölümlerden iş yeri kurmak için kredi paketlerini inceleyebilirsiniz. Bu konu hakkında sormak istediklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmına yazabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu