Devlet DestekliHibe Destekli KredilerKOSGEB

Devlet Destekli 50.000 TL Hibe Kredi (KOSGEB Nasıl Alınır?)

Devlet Destekli 50.000 TL Hibe Kredi Nasıl Alınır? Geri Ödemesiz Hibe Kredi Almanın Püf Noktaları Nelerdir? Bu konu hakkında araştırma yapan vatandaşlarımız için hazırladığımız bu yazımızda hibe destek kredisi hakkında bilgiler verdik. Bildiğiniz gibi devlet tarafından esnaflara faizsiz hibe krediler verilmektedir. Faizsiz hibe kredi veren kurumlar ise KOSGEB, TKDK ve Kalkınma Ajansı gibi kurumlardır. Özellikle son yıllarda en çok başvuru yapılan hibe kredi KOSGEB kredileridir. KOSGEB’in vermiş olduğu 50.000 TL hibe kredisi ile sizde geri ödemesiz kredi alabilir ve hayalinizdeki işi kurabilirsiniz. Yalnız bu krediyi alabilmeniz için bazı şartlar mevcuttur. Şimdi sizlere bu konu hakkında bilgiler vereceğiz.

KOSGEB 50 Bin TL Hibe Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

KOSGEB iş yeri açmak veya mevcut olan işini büyütmek için isteyen herkese 50.000 TL’ye kadar geri ödemesiz hibe kredi vermektedir. Bu krediyi alabilmeniz için KOSGEB şartlarına uygun olmanız gerekir. KOSGEB’in istediği şartları şu şekilde sıralayabiliriz.

 • İş Yerinin Girişimci Tarafından Açılması Gerekir.
 • Tüm Masrafların Faturalandırmasını Yapmalısınız.
 • KOSGEB Kaydınızın Olması
 • KOSGEB İş Planının Hazırlanıp, KOSGEB’e sunmalısınız.
 • KOSGEB Uygulamalı Girişimci Belgesini Almanız Gerekir.

Verdiğimiz şartları yerine getiren herkes KOSGEB’e evraklarını sunduktan sonra 50 Bin TL’ye kadar hibe kredi başvurusunda bulunabilirler. KOSGEB’den aldığınız krediyi tek parçada size ödemezler. 3 parça şeklinde ödeme planı oluşturarak size destek olurlar. 50 bin hibe kredi başvurunuz onaylandığında tüm parayı aynı anda alamazsınız.

KOSGEB’in En Çok Hibe Verdiği Sektörler

Birçok alanda destek veren KOSGEB, turizm, sağlık, teknoloji ile ilgili birçok işletmeye destek olmaktadır. Her desteklenen alanların kodları bulunmaktadır. Bu kodlara baktığımız zaman 100’den fazla alanda hibe kredi desteği verildiği görülmektedir. Yalnız KOSGEB destekleri pek çok alana verilse de hükümet politikalarına göre bazı alanlarda daha çok verilmeye başlanmıştır. Bu alanlar ise şunlardır.

Teknolojik Buluşlar Yeni Patentli Ürünler
Yazılım Teknokent İşletme Faaliyetleri
Genç Girişimci Faaliyetleri Bayan Girişimci Faaliyetleri
Meslek Lisesi Öğrencilerinin Faaliyetleri İşçi İstihdam Eden Orta Ölçekli Kobi Faaliyetleri

Bu faaliyet alanlarına başvuru yaparsanız KOSGEB 50 Bin Hibe destek kredisini almanız daha kolay olacaktır. Son zamanlarda da özellikle bayan işletmecilerin daha çok destek aldığını görmekteyiz.

KOSGEB Genç Girişimci Hibe Kredisi

KOSGEB Genç girişimcilere daha kolay kredi veren bir kurumdur. Genç girişimci, Meslek lisesi mezunları, Teknokent faaliyet yürüten işletmeciler KOSGEB hibe kredi başvurusunda diğer kişilere göre bir adım öndedir. Eğer KOSGEB’den destek almak istiyorsanız işletmenizin üretim odaklı bir işletme olması gerekmektedir. Eğer işletmeniz berber dükkânı, market ve buna benzer alanlarda faaliyet gösteriyorsa, KOSGEB Hibe kredi değil de düşük faizli KOSGEB geri ödemeli kredi başvurusunda bulunabilirler.

Eski Hükümlülere İş-Kur 50 Bin TL İş Kurma Hibesi Veriyor

Eğer eski hükümlüseniz veya engelli vatandaş iseniz İşkur size hibe kredi vererek işletme kurmanızı sağlamaktadır. Cezaevinde tahliye olduktan sonra eğer kendi işinizi kurmak istiyorsanız İş Kur Üzerinden başvuru yapabilir ve kredi desteği isteyebilirsiniz. 2019 yılında da İş Kur için 50 bin lira iş kurma kredisi başvuruları başlamıştır. Eğer eski hükümlüyseniz 50 bin TL’ye kadar kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

KOSGEB Girişimcilik Kredisine Kimler Başvuru Yapabilir?

 • 18 Yaşını Doldurmuş Olmanız Gerekir.
 • Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı Olmanız Gerekir.
 • KOSGEB Tarafından verilen uygulamalı eğitim desteğini almanız gerekir.
 • KOSGEB Tarafından verilen İş kurma danışmanlığı eğitimini almanız gerekir.
 • Kurum Tarafından genç girişimci programına katılıp mezun olmanız gerekir.
 • İŞGEM bünyesinde yer alan girişimci iseniz 1 yıl içinde işletme açmış olmanız gerekir.

KOSGEB Kaydı Nasıl Yapılır?

KOSGEB kaydı online olarak başvuru yapmanız gerekmektedir. Sitede bulunan e-hizmetler menüsüne girerek, KOSGEB’e ilk başvuru butonuna tıklamanız yeterli olacaktır. Daha sonra KOBİ Beyannamesi doldurmanız gerekmektedir. KOBİ Beyannamesini İşletmenizin KOBİ Vasfı taşıyıp taşımadığını anlamak için doldurulur. Bu verdiğiniz beyanname KOSGEB uzmanı tarafından incelenecek ve kredi alabilirliğinizi inceleyeceklerdir. Daha sonra planladığınız desteğe başvurunuzu yapabilirsiniz. KOSGEB Resmi internet sitesine girmek için tıklayınız.

Yukarıda sizlere HİBE KREDİ nasıl alınır bunun hakkında bilgiler verdik. Sizde eğer bu kredi başvurusunu yaptınız ve sorunlarla karşılaştıysanız aşağıdaki yorumlar kısmına iletinizi yazabilirsiniz. Ayrıca sayfamızdaki diğer kredi çeşitlerine de göz atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu