Son Dakika

Dask Nedir? DASK’ın Amacı Nedir?

Dask Nedir? Dask’ın Amaçları Nelerdir? Bu konu hakkında merak ettiklerinizi bu yazımızda sizlere sunacağız. DASK ismi Doğal Afet Sigortaları Kurumu’nun kısaltmasıdır. Bu kuruluş Hazine Müsteşarlığı tarafından denetlenmektedir. Ayrıca bu kuruluşun kar amacı gütmeyen bir kurum olduğunu da söylemek isteriz. Doğal Afet Sigortaları Kurumu 7 kişilik heyet tarafından sigorta yönetmeliğine uygun bir şekilde hizmet vermektedir. Şimdi sizlere DASK’ın amacı nedir ve DASK yaptırdığımızda nelerden faydalanırız bunun hakkında bilgiler verelim.

DASK Nedir?

17 Ağustos 1999 depreminden sonra ülkemizde ilk defa hizmet vermeye başlayan DASK, Zorunlu Deprem Sigortası olarak da adlandırılmaktadır. Yeni bir ev aldığınız zaman, DASK yaptırmak zorundasınızdır. DASK yaptırılmayan bir eve elektrik ve su bağlantısı yaptıramazsınız. Ülkemiz deprem bölgesinde bulunduğu ve ayrıca doğal afetlere de meyilli olduğu için bu kurum hizmete girmiş ve evlerinizi sigortalamak için kurulmuştur. Daha çok deprem sigortası olarak geçen bu sigorta ile devletin bütün imkan ve bütçeleri dahilinde başınıza gelecek doğal afet kaynaklı tüm hasarlarda sigorta tarafından karşılanmaktadır.

DASK’ın Amacı Nedir?

Yukarıda da söylediğimiz gibi Dask’ın amacı sizin doğal afetler sonunda oluşan hasarları karşılamaktır. Bu durumda DASK’ın amaçları şu şekilde sıralamaktayız.

  • Konutları depreme karşı olacak hasarlarda güvence altında tutmak
  • Oluşan mali hasarların yükünü paylaşmak
  • Sağlıklı yapılaşmaya katkı sağlamak
  • Toplum genelinde sigortanın gelişmesine katkı sağlamak
  • Doğal afetler için oluşan hasarları giderebilmek için fon oluşturmak

Ülkemizin deprem bölgesinde olduğunu var sayarsak ve yapılan araştırmalara göre yapıtların hasar görme sebebinin %60’dan fazla deprem olduğu söylersek bu yapılacak olan DASK sigortası bizim için çok önemli olmaktadır. Son yıllarda çıkan haberler ve incelemeler durumunda ülkemizin deprem riskinin yüksek olduğu söylenmektedir. Bu durumda tehlikeli olan bölgelerimizin sayısı ise %90 civarındadır. Yani bu demek oluyor ki ülkemizin her yerinde her an depreme karşı yaşamayı öğrenmemiz gerekmektedir.

DASK Sigortası Nasıl Yapılır?

DASK Sigortasında poliçe bedelleri sabit tutulmaktadır. Sigorta şirketleri arasında ödenecek prim için bir farklılık yoktur. Size en uygun olan şirketten poliçenizi yaptırabilirsiniz. Deprem sigortası yaptırmak istiyorsanız veya yenilemek istiyorsanız www.sigortam.net sitesine girebilir ve bu sitede kendinize teklif oluşturabilirsiniz. Direk başvuru sayfasına gitmek için tıklayınız.

Yukarıda sizlere DASK hakkında bilgiler verdik. Bu konu hakkında sormak istedikleriniz var ise aşağıdaki yorumlar kısmına iletinizi bırakabilirsiniz. Bir önceki konumuz olan Peşinatsız Konut Kredisi Veren Bankalar adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu