Ana SayfaBankalarPara Çekme-Yatırma Limitleri

Cebe Havale Nasıl Yapılır? (HIZLI ve ANINDA)

Cebe Havale Nasıl Yapılır? Bu konu hakkında kafanızdaki soru işaretleri ile ilgili bilgiler paylaşacağız. Bankalar teknoloji geliştikçe birçok yeni yöntem ile sizlere hizmet vermektedirler.  Bankaların geliştirdiği bu sistemlerin başında hesabı olmayan kişilere para gönderme vardır. Eğer bir kişiye para göndermek istiyorsanız ve o kişinin bir hesabı yoksa cep telefonuna cebe havale yapabilirsiniz. Cepbank veya cebe havale yöntemi olarak adlandırılan bu işlem tüm bankalarda kullanılan bir yöntemdir. Daha önceki yıllarda hesabı olmayan bir kişiye para gönderme işlemi yapamıyorduk. Cebe havale sistemi ortaya çıktıktan sonra bu işlemi yapmak çok kolay olmuştur. Cep telefonu numarası ve TC Kimlik numarası ile cebe havale yapabilirsiniz. Bu yazımızda sizlere cebe havale nasıl yapılır? Bu konu hakkında bilgiler vereceğiz.

Cebe Havale Nedir?

Cebe havale işleminin bir diğer ismi CepBank olarak geçmektedir. Belirli limitlere kadar bir kişiye para göndermek istiyorsanız cebe havale yaparak cep telefonuna para gönderme işlemi yapabilirsiniz. Ülkemizdeki tüm bankalarda cebe havale ve cepbank işlemi yapılmaktadır. Bankalardan cebe havale işlemi yapmak istiyorsanız, internet bankacılığı, cep bank veya mobil bankacılık kullanıyor olmanız gerekmektedir. Cebe havale yaptığınızda bankalar sizden bir komisyon talep edecektir. Bu talep edilen komisyon ücreti her bankaya göre değişmektedir. Sizde eğer para transferi yapmak istiyorsanız önceden bankanızın aldığı komisyonu öğrenebilirsiniz. Bazı bankalar ise masrafsız bankacılık yaptıkları için komisyon almayabilirler.

Cebe Havale İşlemi Nasıl Yapılır?

Cep havalesi her bankanın ayrı bir şekilde yapıldığını söylemek isteriz. Bunun için bankanın internet bankacılığını kullanabilirsiniz. Örneğin, İş Bankası üzerinden cebe havale yapmak istiyorsanız para göndereceğiniz kişinin tc kimlik numarası ile cep telefonu numarası gerekmektedir. Bu bilgileri girdikten sonra para gönderimi yapabilirsiniz. TEB bankasından da kişinin sadece cep telefonuna para gönderebiliyorsunuz. Akbank ve Garanti bankası gibi bankalardan da sadece cep telefonu yeterli olmaktadır. Her bankadan bankaya bu işlem değişiklik göstermektedir. Bankaların resmi internet sitelerine girerek daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Cebe Havale Nasıl Yapılır?

Cebe havale yapmak için öncelikle bir bankada hesabınızın olması ve bankadan internet bankacılığı şifresi almanız gerekmektedir. İnternet bankacılığı üzerinden para transferleri menüsüne girerek Cebe Havale ismi adı altındaki yerden para gönderme işlemi yapabilirsiniz. Yukarıda da dediğimiz gibi her bankanın ayrı bir şekilde para gönderme yöntemleri vardır. Bu para gönderme yöntemlerinden olan menüde sizden istenilen bilgileri girmeniz yeterli olacaktır.

Cebe havale yapmak için en az 20 TL en fazla 1.000 TL para gönderimi yapmanız gerekmektedir. Bu gönderdiğiniz parayı karşı taraf cep telefonuna gelen şifre ile ATM’den kartsız olarak çekebilecektir. Bu kişilerin hesaplarının olma şartı yoktur. Cep telefonuna gelen parayı 24 saat içinde bankanın ATM’sinden kullanabilirler. Eğer yüksek miktarda para göndermek istiyorsanız bankanın yüksek limitinden aynı kişiye günde sadece 2 kere para gönderebilirsiniz. Örneğin bir kişiye 1.500 TL para göndereceksiniz. 1.000 TL ile 500 TL’yi ayrı ayrı göndermeniz gerekmektedir. Bu limit bankalardan bankaya değişiklik göstermektedir. Bunun için bağlı bulunduğunuz müşteri hizmetlerini arayarak kolay  işlem yapabilirsiniz.

Cebe Havale Nasıl Çekilir?

Cebe havale yaptığınız kişinin cep telefonuna bir SMS gidecektir. Bu parayı kullanma esnasında gireceği şifredir. Referans şifresi olarak da geçen bu şifreyi kaybederseniz para çekemezsiniz. Cebe havale yapılan ve çekilmeyen paralar 24 saat sonra gönderen kişinin hesabına geri aktarılır. Bazı bankalar (Garanti Bankası vs.) gönderen kişinin cep telefonu numarasını da istemektedirler. Gönderen kişinin hangi cep telefonu numarasından para gönderdiğini de öğrenmelisiniz.

Cebe Havale Limitleri Ne Kadar?

Cepe havale limitleri her bankanın ayrı olarak bildirilmiştir. Bazı bankalar 500 TL olarak limit belirlese de bazı bankalar 1.000 TL olarak limit belirleyebilir. Bu durumu bankanınız müşteri hizmetlerini arayarak öğrenebilir veya internet bankacılığından para gönderme yerine girerek test edebilirsiniz. Yüksek limit girdiğinizde günlük ne kadar para gönderebileceğinizi size söyleyeceklerdir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu