Son Dakika

Boşanan Kadın Babasından Maaş Alır Mı?

Boşanan kadın babasından maaş alır mı? Boşanan kadın babasının maaşını nasıl alır? Bu soruların cevabını arıyorsanız yazımızı okuyabilirsiniz. Her boşanan kadının merak ettiği sorulardan bir tanesi boşandıktan sonra babadan maaş alabilir mi olmuştur. Evlilik sonrası kadınların maddi ve manevi zor duruma düşmemesi için devlet pek çok önlem almıştır. Bu önlemlerin en önemlisi kadınlara maaş bağlanması ve maddi olarak güçlendirilmektir. Kadınlara çeşitli yardımlarla nafaka sağlanması veya emekli olan babasının maaşının bir bölümünün alınması mevcuttur. Bu kadınların yasal bir hakkıdır. Bu maaşı almanız için boşanmış olmanız gerekmektedir. Bu yazımızda sizlere boşanan kadın babasından maaş alır mı bunun hakkında bilgiler vereceğiz.

Boşanan Kadın Babasından Maaş Alır Mı?

Bir evliliğiniz oldu ve evliliğinize son vermek istediğiniz zaman kadın olarak maddi bakımdan zor duruma düşeceğinizi düşünebilirsiniz. Eğer evliliğiniz bittiyse ve babanız emekli ise babanızın emekli maaşını alabilirsiniz. Baba hayatta ise maaşının bir kısmını alabilirsiniz. Eğer kadının babası rahmetli olduysa kadında başka bir yerden emekli maaşı almıyorsa, sigortalı olarak çalışmıyorsa ve en önemlisi boşandığı eşi ile aynı evde yaşamıyorsa babasından maaş almaya hak kazanır. Maaş başvurusu için sgk merkezlerine gidebilir ve emekli maaşı talebinde bulunabilirsiniz.

Kadınların Babasından Aldığı Maaş Nasıl Kesilir?

Babasının maaşını almaya hak sahibi olan kadınları bu haklarını kaybetmemek için bazı şartlara uygun olması gerekmektedir. Kadınların uyması gereken kurallar vardır. Bu kuralların en başında boşandığınız eşinizle aynı evde yaşamamanızdır. Bazı kişiler maaş alabilmek için resmiyette boşanıp tekrar aynı evde yaşamaktadırlar. Bu durum tespit edildiğinde maaş aldığınız tüm paraları 2 katı olarak devlete ödemeniz ve ödememeniz durumunda da hapis cezası almanız mümkündür. Bu durumda büyük bir suç işlemiş olursunuz. Eğer babadan emekli maaşı alacaksanız resmiyette ve gerçekte boşanmış olmanız gerekmektedir. Yalnız boşandıktan sonra başka bir birliktelik için bu durum söylenmez. Sadece eski boşandığınız eşinizle birlikte yaşayamazsınız.

Ayrıca sigortalı olarak bir işe başladığınız zaman da babadan maaş alma işlemi durdurulur. Sigortalı olarak çalışan kadınlar babalarından kalan maaşı alamazlar.

Boşanmış Kadın Babasının Maaşını Nasıl Alır?

Boşanma işleminden sonra kadınların mağdur olmaması için devlet tarafından sağlanan desteklerden birisi de baba maaşıdır. Eğer boşanma işlemi yaptıysanız ve babanız hayatta değilse SGK merkezlerine giderek bildirim yapmalı ve maaş almak için işlemlerinizi başlatmalısınız. Bu başvurunuzdan sonra değerlendirmeye ve takibe alınacaksınız. Baba hayatta ise yine aynı şekilde başvuru yapmanız gerekmektedir. Her kadın babasından maaş alabilir. Sadece babasının emekli maaşı SGK veya Bağkur üzerinden olması gerekmektedir. Eğer baba emekli değilse kadın maaş alamaz.

Yukarıda sizlere boşanan kadının babadan maaş alma işlemi hakkında bilgiler verdik. Bu konu hakkında sormak istediğiniz soru, görüş ve önerileriniz var ise aşağıdaki yorumlar kısmına yazınızı iletebilirsiniz. Editör arkadaşlarımız sorularınıza en yakın sürede cevap verecektir. İlginizi çekebileceğinizi düşündüğümüz Bireysel Emeklilik İptal Etme İşlemi sayfamıza giderek bu konu hakkında bilgi alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Bosanmis bir bayan olarak vefat eden babamdan maas alirken bu parayla istege bagli sigortami oddeyebilirmiyim yine de calusmasamda sigirtali gorundugum icin maas kesilirmi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu