Ana SayfaSon Dakika

Bitcoin Nedir? Yatırım Nasıl Yapılır?

Bitcoin Nedir? Son zamanlarda çok duyduğumuz kelimelerden birisi bitcoin olmuştur. Bu dönemde bitcoin’in çok popüler olduğunu söylemek isteriz. Bitcoin için haber yapan bazı internet siteleri yanlış bilgiler verdikleri için yatırıcıların riskli bir durum oluşturduğunu görmekteyiz. Gerçekten bitcoin nedir? Yatırımı nasıl yapılır? Bu yazımızda sizlere bu konu hakkında bilgiler vereceğiz. Sizde eğer bitcoin piyasasına girmek istiyorsanız arkanıza yaslanın ve yazımızı okumaya başlayın. İşte bitcoin nedir detayları.

Bitcoin Nedir?

Bitcoin şifreli bir para birimidir. Eşten eşe biçiminde çalışmakta olup kayıtları blok zinciri yani block chain üzerinde tutulmaktadır. Bitcoin’in merkezi olmayan bir sistem üzerinde oluşturulduğunu söyleyebiliriz. Merkez bir para birimi olmadığından sizlere fazla güvenilir gelmeyebilir. Bu durumda yanıldığınızı söylemek isteriz. Bitcoin güçlü şifreleme sistemleri ile şifrelenen ve internet üzerinden herkesin erişebildiği bir para birimidir. Bitcoin son derece güvenlidir. Yalnız güvenliği olduğu kadar da yatırım yapacak kişiler için tehlikeli de olabilmektedir. Yapacağınız yatırımlar bu para birimini tehlikeli yapabilir. Mesela dolar olarak yatırım yaptığınızı varsayalım ve dolar düşüşe geçtiğini düşünelim. Bu durumda zarar edersiniz. Bitcoin para birimi de aldığınızda para birimi düşebilir veya yükselebilir. Bunun yatırımını yapmak istiyorsanız iyi araştırmanız gerekmektedir.

Bitcoin Ne Zaman Başladı?

Bitcoin Satoshi Nakamoto adlı bir internet kullanıcısı tarafından 3 Ocak 2009 tarihinde uzun bir bildiri metni yayınlanarak kullanıcılara arz edilmiştir. Yani Ocak 2009 itibari ile bitcoin hayatımıza girmiştir. Bu bildirimden sonra bitcoin popüler olmaya başlamış ve internet aleminden özellikle webmasterlar tarafından kullanılan bir para birimi haline gelmiştir. Bitcoin’i hayatımıza sokan Satoshi Nakamoto’nun henüz kim olduğu bilinmemektedir.

Bitcoin devrimsel ve deneysel bir kavramdır. Bitcoin yatırımı son yıllarda özellikle çok popüler bir yatırım aracı olmuştur. Bitcoin gelecek yıllar için bile çok konuşulacak bir para birimi olarak durmaktadır. Bitcoin sadece yatırım aracı olarak düşünülemez. Ayrıca sanal para birimi olarak da bilinmektedir. Bazı firmalar ödemelerini bitcoin üzerinden yapmaktadır. Ayrıca internet üzerinden işlerini yürüten herkes ödemelerini bitcoin ile yaparak daha güvenilir ödemeler gerçekleştiriyorlardır. Bitcoin şu an için 29.691 TL olarak değerlenmektedir. 2018 yaz aylarında 40.000 TL olan bitcoin şu an için düşüş göstermektedir. Bitcoin’in son güncel para durumuna bakmak için tıklayınız.

Yukarıda sizlere bitcoin ile ilgili bilgiler verdik. Eğer sormak istedikleriniz var ise sayfamızın altındaki yorum kısmına iletinizi yazabilirsiniz. www.bitcoin.org/tr adresine girerek bu para hakkında daha detaylı bir bilgi alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu