BankalarSon Dakika

Bankalarda Kredi Yaş Sınırı 2019

Kredi Yaş Sınırı Kaçtır? En fazla kaç yaşında kredi alabilirim? Bankalardan kredi almak istediğiniz zaman yaş sınırına uygun olmanız gerekmektedir. Her bankanın belirlediği kendi politikasına göre bir yaş sınırı vardır. Bu yaş sınırları içinde iseniz kredi başvurunuzu yapabilirsiniz. Tüm bankaların ortak olarak verdikleri kararlardan birisi alt kredi çekme yaşıdır. 18 yaşının altındaki kişiler kredi ve kredi kartı ürünlerinden kullanamazlar. Üst limit olarak bankaların değişikliği söz konusu olabilir. Bunun hakkında bilgi almak için yazımızı okuyabilirsiniz.

18 yaşındaki bir vatandaşın yaşını doldurur doldurmaz da kredi alması zordur. Çünkü bankalar belirli şartlara göre kredi vermektedirler. 18 yaşında olan bir kişinin kredi notu sıfır olduğu için bankalar pek kredi verme taraftarı olmazlar. Daha çok kefil ile veya teminat ile kredi başvurusu yaptırmaktadırlar. Bu durum erkekler içinde değişiklik göstermektedir. Bankalar askerliğini yapmamış ve askerlik çağındaki erkek müşterilerini de riskli gruplarda görürler.

Kredi Yaş Sınırı 2019

Bankalardan kredi veya kredi kartı almanız için öncelikle reşit bir vatandaş olmanız yani 18 yaşından büyük olmanız gerekmektedir. 18 yaşından küçüklere bankalar kredi vermezler. Ayrıca bankadan kredi almanız içinde kredi notunuzun olması gerekmektedir. 18 yaşına girer girmez bankalardaki kredi notunuz sıfır olarak başlayacaktır. Bu kredi notunu en az 1100 yapmanız gerekmektedir. Bunun için bankalardan kredi kartı başvurusu yaparak düzenli kart kullanımına başlamalısınız.

Alt yaş sınırı 18 iken bankalardan üst yaş sınırı da vardır. Bankaların en üst yaş sınırı 65 yaşından itibaren başlamaktadır. Özel bankalar bankalar 65 yaş civarında kredi verirken kamu bankaları yani emekli kredisi veren bankalar 80 yaşına kadar kredi imkanı sağlamaktadır. 80 yaşına kadar kredi veren bankalardan da yüksek hayat sigortası ödeyeceğinizi söylemek isteriz. Normal banka şartları en fazla 65 yaş civarıdır. Kredi alacağınız bankayı arayarak yaş sınırını öğrenebilirsiniz.

Kaç Yaşından Sonra Kredi Verilmez?

Yukarıda da söylediğimiz gibi bankalardan kredi alma yaşı 65’dir. 65 yaş yukarısında olan kişiler kolay kredi kullanımı yapamazlar. Genel olarak emeklilere verilen 65 yaş üzeri kredilerde yüksek hayat sigortası ödenmektedir. Bazı bankalar 65 yaş üzerini risk olarak görürler ve sizden kefil isteyebilirler. Buna göre üst yaş sınırı ortalaması 65 olarak söyleyebiliriz.

Bankaların Kredi Yaş Sınırları

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank gibi kamu bankalarından 75 Yaşına kadar kredi alabilirsiniz. Bu bankalardan ihtiyaç kredisi, konut kredisi, taşıt kredisi alabilirsiniz. Yalnız alacağınız kredi vadesi ile yaşınızın toplamı 75’i geçmemesi gerekmektedir. 74 yaşında bir vatandaş 1 yıllık kredi kullanabilir.

Özel bankalardan olan Finansbank, Yapı Kredi Bankası, Garanti Bankası, Akbank, Odeabank gibi bankalarda yaş sınırı 65 olarak bilinmektedir.

Emekli kredisi veren bankalarda ise yaş sınırı değişiklik gösterebilmektedir. Denizbank, İş Bankası, Şekerbank ve Burgan Bank’ta yaş sınırı 80’e kadar gidebilmektedir. Bu krediyi bu yaşlarda kullanmak için emekli maaşı alıyor olmanız ve maaşınızı bu bankalardan birine taşımanız gerekmektedir. Hangi bankadan kredi başvurusu yapacaksanız o bankaya maaş taşıma işlemi yapabilirsiniz. Bu bankalardan ayrıca emekli borç kapatma kredisi de alabilirsiniz. Emekliye Kredi Veren Bankalar adlı sayfamıza giderek detaylı bilgi alabilirsiniz.

PTT Emekli Kredisi Yaş Sınırı Nedir?

PTT üzerinden emekli kredisi alacak vatandaşlarımız da belirli yaş sınırına uygun olması gerekmektedir. Bildiğiniz gibi PTT üzerinden anlaşmalı bankalardan kredi başvurusu yapabiliyorsunuz. Bu bankaların yaş sınırları Aktifbank, Denizbank Yaş sınırı 80, Burgan Bank Yaş Sınırı 81, TEB ve ING Bank yaş sınırı 70 olarak bilinmektedir. Bu yaş sınırları ile kredi başvurusu yapmak istiyorsanız yukarıda da söylediğimiz gibi yaş ile alacağınız kredi vadelerinin verilen sınırları geçmemesi gerekmektedir. Daha detaylı bilgiyi PTT şubelerinden alabilirsiniz.

Kefillikte Yaş Sınırı Nedir?

Eğer bir kişiye kefil olmak istiyorsanız yine banka şartlarına uygun olmanız gerekmektedir. Kefil olacağınız kişi hangi bankadan kredi alıyorsa o banka üzerinden yaş sınırını kontrol edebilirsiniz. 18 yaş üzerinde iseniz bankalardan kefil olabiliyorsunuz. Ancak kefilliğinizin kabul edilip edilmemesine banka karar vermektedir. Kredi notunuz ve kredi siciliniz uygunsa krediye kefil olabilirsiniz.

Yukarıda sizlere Kredi Yaş Sınırı hakkında bilgiler verdik. Sizde bu bilgiler ile bankalara başvurunuzu yapabilirsiniz. Her ihtimale karşı bankalardan kredi başvurusu yapmadan önce kredi detaylarını öğrenebilirsiniz. Eğer emekliyseniz ve faizsiz kredi almak istiyorsanız Emekliye Faizsiz Kredi Veren Bankalar adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu