Ana SayfaBankalarKredi Kartı

Banka Kartını İnternet Alışverişine Açtırmak

Banka Kartını İnternet Alışverişine Açmak hakkında bilgiler bu yazımızda bulabilirsiniz. Bildiğiniz gibi 2018 yılı itibari ile artık internet alışverişleri için kartınızdan banka onayı vermeniz gerekmektedir. Bu yıldan önce yaptığınız alışverişler otomatik olarak onay alıyordu. Ama artık internet üzerinden alışveriş yapmak istiyorsanız banka kartınızı internet alışverişine açtırmanız gerekmektedir. Eğer onay vermezseniz yaptığınız alışverişlere banka onay vermeyecektir. Bunun için kartınızı internet alışverişine açmanız gerekecektir. Bunu yapmak için bazı yollar mevcuttur. Yazımızda size bu yollar hakkında bilgiler vereceğiz.

Banka Kartını İnternet Alışverişine Açtırmak

Son yıllarda banka kartı ile alışverişinde başlamasından sonra herkes yanında para taşımadan banka kartı ile alışveriş yapmaya başlamıştır. Banka kartı ve kredi kartı ile internet üzerinden de alışveriş yapabilirsiniz. Bunu yapmak için ilk önce kartınızı bankayı bilgilendirerek internet alışverişine açmanız gerekir. Ocak 2018 yılı öncesinde bu işlemler anında yapılıyordu. Bir onay vermenize gerek yoktu. Ama bazı kullanıcılar güvenlikleri tehlikede olduğu için bazı şikayetlerde bulundular. Bu şikayetleri değerlendiren Bankalar Kurulu böyle bir karar almıştır. Artık banka kartı ile internet üzerinden alışveriş yapmak için kartınızı internet alışverişine açtırmanız gerekecektir. Bu işlem hem banka kartı için hem de kredi kartı için geçerlidir. Bir kredi kartı aldığınızda da ilk olarak internet alışverişine kapalı olarak verilecektir. Bu durum için bankaya internet alışverişine açtırmanız gerekebilir.

Kredi Kartı ve Banka Kartını İnternet Alışverişine Açtırmak

Kredi kartı veya banka kartınızı internet alışverişine açtırmak istiyorsanız farklı yollarla işlem yapabilirsiniz. İlk olarak kartınızı aldığınız zaman bu durumu belirtebilir ve kart başvurusu sırasında internet alışverişine açtırabilirsiniz. Eğer kullandığınız kartlar internet alışverişine açık değilse bazı bankalar SMS ile internet alışverişine açtırmaktadırlar. Sizde bankanızın hangi SMS kanalını kullandığını öğrenebilirsiniz.

Bankaların internet bankacılığı veya mobil bankacılık hizmetlerini kullanarak da internet alışverişine açtırma için başvuru yapabilirsiniz. En çok kullanılan yöntemlerden birisi bu yöntemdir. Yaptığınız başvuru anında değerlendirilir ve internet alışverişine kartınız açılır. Bu yol ile de internet alışverişlerine açtırabilirsiniz.

Banka müşteri hizmetleri numarasını arayarak veya banka şubelerine giderek de hızlı bir şekilde internet alışverişlerine açtırabilirsiniz. Bazı bankaların ATM’lerinden de kredi kartınızı veya bankamatik kartınızı internet alışverişine açtırabilirsiniz. İnternet alışverişine açtırdığınız kartınızı daha sonra isterseniz alışverişe yine aynı yollarla kapatabilirsiniz. Eğer bankada 1’den fazla kartınız varsa her kart için ayrı işlem yapmalısınız. Yaptığınız başvuruda tüm kartlarınız alışverişe açılmaz.

İnternet Alışverişi Kapatmanın Sebebi Nedir?

Yeni düzenlemeden sonra internet alışverişlerinde dolandırıcılığın önlenmesi, kartınızı çalınması durumunda alışverişlere kapatılması için bu yöntem uygun görülmüştür. Dolandırma olaylarına karşı etkili olan bu yöntem sayesinde şüphelendiğiniz bir işlem olduğunda anında bankaya bildirerek internet alışverişini kapatabilirsiniz.

Yukarıda sizlere banka kredi kartını internet alışverişine açtırma hakkında bilgiler verdik. Bu konu hakkında sormak istedikleriniz varsa aşağıdaki yorumlar kısmına iletinizi yazabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu